A vendéglátás művésze

2008. szeptember 23., kedd, Magazin

Százhuszonöt éve, 1883. szeptember 23-án született Budapesten Gundel Károly, a magyar vendéglátás és gasztronómia nemzetközi hírű képviselője.

Édesapja szállodájában, az István Főherczegben töltötte ,,inaséveit" pikolóként, majd kenyeresfiúként. 1900-ban a budapesti Kereskedelmi Akadémián végzett, ezt követően külföldön sajátította el a szakma fortélyait. 1906-ban a Nemzetközi Háló­kocsi Társaság csorba-tavi és tátralomnici telepének szállodai titkára, majd igazgatója lett. 1910-ben családjával együtt Budapestre költözött, s átvette az Állatkert tőszomszédságában lévő, kerthelyiséggel is rendelkező Wampetics vendéglőt, amelynek nevét hamarosan Gundelre változtatta. A Gundel az okos és jól átgondolt üzletpolitikának, a kiváló konyhának, a magas színvonalú szolgáltatásoknak köszönhetően igen hamar fogalommá vált. A konyhában tizenhárom szakács készítette az ízletes ételeket, ötvenkét pincér hordta a vendégek elé, s negyven más alkalmazott is dolgozott a vendégek kényelméért. A családi hagyomány folytatásaként a tulajdonos tizenhárom gyermeke közül többen is részt vettek az étterem működtetésében.

1937-ben Viktor Emmanuel olasz király látogatásakor a székesfehérvári bankett megrendezésével Gundel Károlyt bízta meg a kormány, majd két évvel később a New York-i világkiállítás magyar pavilonjának hivatalos étterme is a Gundel volt. A II. világháború viharát a vendéglő is megsínylette, hosszabb zárva tartás után 1945 áprilisában nyitotta meg újra kapuit. Régi fényé­ben azonban nem sokáig tündökölhetett, 1949-ben a Gundel család tulajdonából az állam tulajdonába került. A világhírű vendéglős 1956. november 28-án hunyt el Budapesten.

A városligeti vendéglőn kívül Gundel Károly 1920 és 1926 között a Royal Szálló, majd 1927-től 1948-ig a Gellért Szálló éttermeit is bérelte. Aktív közéleti tevékenységet is folytatott, tiszteletbeli elnöke és örökös tagja volt a Szállodások és Vendéglősök Ipartestületének. 1928-ban tevékenységéért az Országos Iparegyesület aranyérmével tüntették ki. A magyar vendéglátást gasztronómiai tárgyú könyveivel is népszerűsítette, Kis magyar szakácskönyvét több nyelvre is lefordították. Tanácsaival segítette Karinthy Frigyes Vendéget látni, vendégnek lenni című könyvét is.

Vendéglője étlapján a hagyományos magyar és a francia ételek mellett szerepeltek saját kreációi is (Fogas Gundel módra, Gundel-tokány, Borjúborda Gundel módra, a Gellért, a Liget vagy éppen a Gundel nevű saláta). Egyéni receptjeinek csúcsa a ,,palacsinták királyának" is nevezett ételkölteménye, a Gundel-palacsinta. A cukrozott narancshéjjal, mazsolával és tejszínnel dúsított diótöltelékes és tejszínes csokoládéöntettel tálalt finom desszert elfogyasztása igazi kulináris élvezetet nyújt a vendégeknek.

Sarudi Ágnes, MTI

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 896
szavazógép
2008-09-23: Magazin - Kelemen László:

Fecskementés

Immár második éve, hogy a megyei kórház gyermekosztályán dolgozó asszisztensek, orvosok fecskéket mentenek.
2008-09-24: Máról holnapra - Ferencz Csaba:

Az elmaradottság előnyei

Az amerikai pénzügyi válság világméretű következményeit szemlélve akaratlanul is felmerül a kérdés: miért és milyen mértékben érint ez minket? Az országnak, a gazdaságnak, de az egyszerű, valamelyik bank ajtaját soha ki sem nyitó polgárnak például milyen veszteséget kell elkönyvelnie?