Románia lelkesedéssel és teljes elkötelezettséggel járul hozzá az Európai Unió jövőjének kialakításához – jelentette ki Klaus Iohannis tegnap a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) alsóházi frakciójának ülésén. Az államfő beszélt az éghajlatváltozásról, a migrációról, a digitalizációról, az állampolgárok szabad mozgásáról, a közúti szállításról, a külső határok védelméről, Románia csatlakozásáról a schengeni övezethez, valamint országunk és Németország kapcsolatáról.
Emlékeztetett arra, hogy Románia harminc évvel ezelőtt a lakosság súlyos véráldozata nyomán kezdett hozzá egy demokratikus társadalom építéséhez, utólag csatlakozott a NATO-hoz és az EU-hoz. Azt mondta: Románia célja egy erősebb unió kialakítása, kiállt az „egység, kohézió, szolidaritás” mellett, és kijelentette: olyan költségvetésre van szükség, amely lehetővé teszi az inkluzív és fenntartható gazdasági növekedést.
Iohannis szerint a lehető leghamarabb meg kell kezdeni a csatlakozási tárgyalásokat Albániával és Észak-Macedóniával. Végül közölte, hogy Németország országunk első kereskedelmi partnere, ugyanakkor a harmadik befektető a román piacon, aminek következtében több mint 300 ezer román talált munkát – azok a románok pedig, akik az idők folyamán letelepedtek Németországban, „a romániai német kisebbséggel együtt valódi hidat képeznek a kétoldalú kapcsolatokban”.