SUTTYOMBAN ITT JÁRT EGY MINISZTER. 2019 végén Zabolán járt Costel Alexe környezetvédelmi miniszter, aki közösségi oldalán számol be arról, hogy a látogatás eredményeképpen körvonalazódott: idén olyan finanszírozási programot kezdeményez a minisztérium, amely lehetővé teszi a medvék által veszélyeztetett települések védelmét.
Például villanypásztorokat szerelnének fel nagy területekre, és a költségek 90 százalékát az állam vállalná, a tulajdonosoknak pedig a 10 százalékos önrész maradna. A miniszter az Agent Green Egyesület indítványozására látogatott el a zabolai Mikes-birtok élettérmegőrző programjának helyszínére, ittlétéről csak utólag számolt be Harai Lóránt, a Mikes birtok ügyvezetője, aki azt is elmondta: a tulajdonosok célja az erdős élettér megőrzése és a vizes területek helyreállítása a Conservation Transylvania program keretében. (Marosvásárhelyi Rádió)
BODZAFORDULÓN VOLT A LEGHIDEGEBB. Mínusz 21,6 Celsius-fokot mértek tegnap reggel Bodzafordulón, ez volt ezen a télen a legalacsonyabb hőmérséklet. Viorica Ienea meteorológus közlése szerint 5 óra 30 perc körül mérték ezt az értéket, de nem sokáig, 9 órakor már mínusz 13 fok volt. A szakember elmondta: igen szeszélyes volt az időjárás ezen a télen. „A hőmérsékletet a frontok befolyásolják, de általánosságban felmelegedési tendencia észlelhető. Lesznek még fagyos, hóviharos időszakok, de nem olyanok, mint amilyenek egykor voltak. Én 40 éve dolgozom a meteorológiai állomásnál, de eddig sosem volt plusz 13, 14 Celsius-fok télen” – magyarázta. Bodzaforduló az ország egyik leghidegebb pontja, ahol sokszor mértek erős fagyot: 2015. január 8-án például mínusz 34,6, 2017. január 10-én pedig mínusz 32 Celsius-fokot mutattak a hőmérők. Az elmúlt fél évszázad legalacsonyabb hőmérsékletét is Bodzafordulón mérték, 2005. február 8-án mínusz 35,8 Celsius-fok volt, amire 1939 óta nem volt példa. (Agerpres)
BUKAREST LEKÖRÖZTE SYDNEY-T. Na nem életszínvonal, hanem levegőszennyezés szempontjából érte, sőt, hagyta el Ausztrália legnagyobb városát a román főváros: Bukarestben a legfrissebb mérések szerint a szálló por 700 százalékkal lépte túl a megengedett szintet, és magasabb, mint Sydney-ben. Sajnos, a két nagyváros helyzetének összevetése még aggasztóbb következtetésekre visz. Sydney városát szeptember óta bozóttüzek veszik körül, és ettől vált elviselhetetlenné a levegő, Bukarestben viszont az ipari kibocsátások, az autóforgalom, a rothadó vagy épp füstölgő, kezeletlen szemétdombok miatt kellene maszkot hordaniuk a lakosoknak. Mégpedig szinte állandóan, mert a belélegzett levegő szennyezettsége állandó, sőt, egyre romlik, miközben a hatóságok semmit nem tesznek ez ellen. (Digi24)