SepsiszentgyörgyKeresett a hajléktalanszálló

2020. január 8., szerda, Közélet

Az idei tél eddigi legalacsonyabb hőmérsékletét tegnap kora reggel jegyezték Háromszéken. A bodzafordulói meteorológiai állomásnál mínusz 21,6 fokot mutatott a hőmérő. A sepsiszentgyörgyi éjjeli menedékhelyen mintegy húsz hajléktalan töltötte ezt az éjszakát, számukra a nappali melegedőt is megnyitották a Csíki negyedi szociális létesítményben. A működtető szervezet azokról is gondoskodik, akiket a hideg elől nem sikerült a szállóra bevinni. 

  • Karácsonykor közös ebédre, misére hívták a hajléktalanokat . Fotó: Facebook / Máltai Ifjúság, Sepsiszentgyörgy
    Karácsonykor közös ebédre, misére hívták a hajléktalanokat . Fotó: Facebook / Máltai Ifjúság, Sepsiszentgyörgy

Megfelelő körülmények, fűtés és meleg víz, tisztálkodási és mosási lehetőség biztosított mindazok számára, akik a sepsiszentgyörgyi éjjeli menedékhelyen hajtják álomra fejüket, a létesítményt működtető Máltai Szeretetszolgálat étkeztetésükről is gondoskodik. Székely Róbert intézményvezető lapunk megkeresésére elmondta, általában 21–22 rászoruló tér be hozzájuk, jobbára 50 év fölöttiek, köztük három hölgy, valamint egy idős, 80 éves férfi is. Nem mindenki a szó szoros értelmében vett hajléktalan, van, akit egy nehéz élethelyzet kényszerített arra, hogy a menedékhelyen töltse az estéket, van, aki külföldi idénymunkát követően tért vissza a városba, mindenki számára keresik a megoldást – jegyezte meg.

A rászorulók 18 órától reggel 8 óráig tartózkodhatnak a szobákban, a melegedő napközben 9 órától áll rendelkezésükre, utóbbit az időjárás függvényében márciusig tervezik működtetni. Mindenki kap reggelit, és hetente négy alkalommal főtt ételt, ebédet, vacsorát is osztanak. Az étkeztetés támogatók jóvoltából valósul meg, Székely Róbert szerint helyi vállalkozóktól, de a téli ünnepek előtt összegyűjtött adományokból, felajánlásokból is juttatnak a hajléktalanok számára.

Elmondta, azokat is rendszeresen felkeresik, látogatják, akik visszautasították az éjszakai menedékhely biztosította szálláslehetőséget. Pillanatnyilag egy nőről és egy férfiról tudnak, akik egy elhagyott épületben húzzák meg magukat, ám Székely Róbert úgy véli, a nagy hideg előbb-utóbb őket is a hajléktalanszálló felé tereli.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 142
szavazógép
2020-01-08: Közélet - Bokor Gábor:

Megnyílt a kovásznai sípálya

Tegnap délután beindították az egyik sífelvonót a kovásznai Lőrincz Zsigmond Sípályán. A sokak által várt esemény minden különösebb ceremónia nélkül zajlott, a sorban álló sízők gyorsan használatba vették a felvonót, megkezdték a gondatlan siklást a jó minőségű pályán. Igaz, egyelőre a kisebbik felvonó használható, de ha tart a hideg, hóágyúval igyekeznek havat varázsolni a hosszabbik pálya feléig, ha a természetes hó is besegít, akkor egészében használható lesz ez a sípálya is – mondta el érdeklődésünkre Gyerő József polgármester.
2020-01-08: Közélet - :

Megmaradásunk, élni akarásunk példája (Megemlékezés Madéfalván)

A madéfalvi vérengzésre emlékeztek tegnap a helyszínen állított turulmadaras emlékoszlopnál. „Egy nemzet megmaradásának, élni akarásának példája az, hogy állandó megpróbáltatások dacára hitét és nyelvét megtartva emlékezik a közösség az 1764. januári eseményekre. Felelősek vagyunk azért a helyért, ahol élünk, a szülőföldünkért és egymásért is. A megemlékezés összekapcsol, de nem szabad elfelednünk, hogy jövőt kell építenünk, közösségünk, szülőföldünk jövőjét” – mondotta beszédében Csibi József, Madéfalva polgármestere, aki szerint szinte megállt az idő 1764-hez képest. Akkor sem tetszett a hatalomnak a székelyek önállóságra való törekvése, ma is ott tartunk, hogy a közösség jelképeit, a magyar nyelvű feliratokat nem lehet szabadon használni. A polgármester utalt a feljelentésekre, a magyar közösséget ért úzvölgyi provokációra, a helységnévtáblák lemázolására. Párhuzamot vont a Siculicidium áldozatainak szabadságvágya és a mai székelyföldi társadalom szabadságvágya között.