Kétfordulós választás sürgősségi rendelettel?

2020. január 16., csütörtök, Belföld

Azonnal hatályba lépő sürgősségi rendelettel akarja még a nyári helyhatósági választások előtt bevezetni a kétfordulós polgármester-választást a kormány. Már kidolgozták a választási törvény módosításáról szóló tervezetet, amelyet ezekben a napokban láttamoznak az érintett szaktárcák, hogy napirendre kerülhessen a következő kormányülésen. Klaus Iohannis államfő is megerősítette ezt az információt a miniszterelnökkel folytatott tegnapi megbeszélése után.

A kormányon lévő Nemzeti Liberális Párt a szociáldemokrata ellenzéket akarja meggyengíteni a módosítással, a hatályos egyfordulós választási rendszer ugyanis a tisztségben lévő polgármesterek újraválasztásának kedvez, márpedig jelenleg a legnagyobb szervezeti hálóval és csaknem félmilliós tagsággal rendelkező Szociáldemokrata Pártnak van a legtöbb polgármestere. Az SZDP polgármesterei és megyei önkormányzati vezetői révén tudja mozgósítani választóit a parlamenti választásokon is, tehát a kétfordulós polgármester-választás bevezetésén múlhat a liberálisok azon törekvése, hogy valahogyan hosszabb időre ellenzékbe küldjék a szociáldemokratákat.

Ha azonban Ludovic Orban kormánya sürgősségi rendelettel változtatja meg a választási törvényt, azzal megsérti a parlamenti együttműködésről az RMDSZ-szel kötött tavaly októberi megállapodását. A szövetség számára ugyanis fontos kikötés volt, hogy a kormány ne módosítsa a parlament megkerülésével a választójogot. Az RMDSZ becslése szerint ugyanis mintegy 20 százalékkal csökkenne a magyar polgármesterek száma Erdélyben, ha egy második fordulóban a román pártok ismét összefoghatnának az első fordulóban élen végző magyar polgármesterjelöltekkel szemben.

A kormányon lévő liberálisok vezetőinek eddigi nyilatkozatai arra utaltak, hogy az Orban-kabinet nem sürgősségi rendelettel, hanem a parlamenti vitát mellőző, úgynevezett kormányzati felelősségvállalással próbálja bevezetni a kétfordulós polgármester-választást, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy így bizalmatlansági indítvány beterjesztésére kényszerítse az ellenzéket, és a kormány bukásával lehetővé tegye a parlamenti választások előrehozását. Utóbbi forgatókönyv azt eredményezné, hogy a polgármester-választás egyfordulós marad.

A kormánynak két alkotmányos eszköze is van arra, hogy a hosszas parlamenti vitákat mellőzve vagy megelőzve, gyakorlatilag azonnal hatályba léptessen törvényeket. A sürgősségi kormányrendeleteket később vitatja meg – és erősíti meg, módosítja vagy helyezi hatályon kívül – a parlament. A kormányzati felelősségvállalással előterjesztett törvényeket vagy akár törvénycsomagokat meg sem vitathatja a parlament: azok három napon belül automatikusan hatályba lépnek, amennyiben a törvényhozás nem buktatja meg bizalmatlansági indítvánnyal a kormányt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 134
szavazógép
2020-01-16: Máról holnapra - Farkas Réka:

Sunyi regionalizáció

Még jóformán meg sem melegedett a szék az Orban-kormány miniszterei alatt, máris sokasodnak ellentmondásos döntéseik. Nemcsak a költségvetés felelősségvállalással történt elfogadásáról vagy kampányígéreteikről van szó – előrehozott választások, kétfordulós polgármester-választás, a kiváltságos nyugdíjak eltörlése, az igazságszolgáltatás sorainak rendezése –, hanem olyan „apró-cseprő” ötletekről, melyek mögött sem átgondolt stratégia, sem hosszú távú elképzelés nem látszik.
2020-01-16: Kármentő - Nagy B. Sándor:

Megvagyunk, rohanunk

Úgy döntöttem, hogy többet gyalogolok, kevesebbet autózom az új évben, akkor is, ha sokkal több időbe telik ez, mert úgy gondolom, nagyon fontos a mozgás az egészségünk megőrzése érdekében. Ezért az utóbbi napokban olyan helyen is jártam gyalog, ahol nem szoktam, és miközben elhaladtam az egyik tömbház előtt, eszembe jutott, hogy bizony élt egy régi ismerősöm itt, akinél talán tíz éve is van, hogy nem jártam.