A banktörténet legnagyobb csődjének nevezik szakértők az amerikai Lehman Brothers befektetési bank összeomlását, amely példátlan pánikot keltett a pénzpiacokon.
Sokan már ,,az istenek alkonyáról" suttogtak, s ebben, leszámítva idegbeteg korunk túlzásait, van is némi igazság, hiszen egymás után kerültek ellehetetlenülő csődközeli helyzetbe az óriási biztosítótársaságok, ami először az Egyesült Államokban, majd Európában is soha nem tapasztalt beavatkozásokhoz vezetett, az amerikai állam ,,kisegítette" a két nagy befektetési házat, jobb híján államosította őket, de ezzel a válság korántsem múlt el, gyűrűzik tovább.
Az első baljós jelek már 2007 júniusában megjelentek a tőzsde viharos egén: egyik pillanatról a másikra értéktelenedtek el a nem elsőrendű adósok hiteleihez kötődő értékpapírok és befektetések, s a folyamat korántsem állt le, az elmúlt hónapokban óriási veszteségekről számoltak be az amerikai hitelbankok. A történet régebb kezdődött, amikor példátlanul felugrottak, egekig szöktek az amerikai ingatlanárak, de a kínai, japán s utóbb indiai befektetőket ez sem zavarta, vásárolták fel, amit lehetett. Közben — ahogyan a gazdasági összeomlást és a világválságot megjósoló Soros György milliárdos és tőzsdeguru megállapította — lazultak a hitelfelvételi lehetőségek. S amikor az ingatlanárak váratlanul zuhanni kezdtek, jöttek a bankcsődök. Soros szerint az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed az Egyesült Államok pénzügyi felügyeletével összhangban nagy, túlságosan is nagy szabadságot engedett, s így egy ellenőrizhetetlen, kézben tarthatatlan, rendkívül szerteágazó hitelpiac jött létre. A hitelpiaci válság logikus módon terjedt át a reálgazdaságra is, recesszióval fenyeget, amit elősegíthetnek a példátlan emelkedés után újra csökkenő nyersanyagárak is. Ez pedig a szolgáltatások és termékek árának csökkenéséhez vezet.
De a lavinának itt még nincs vége, mindez az amerikai munkanélküliek számának növekedéséhez vezethet, s a folyamat nem áll meg Amerika határainál. A jegybankok Európában is védekeznek, ahogy tudnak. Soros szerint egyetlen lehetőségük csökkenteni a kamatokat, bővítve a pénzmennyiséget, hogy megakadályozhassák az árak példátlan mértékű esését. Ami a múlt héten Oroszországban példátlan állapothoz vezetett, a hirtelen esések miatt egyszerűen nem volt más választás, be kellett zárni a tőzsdét. A múlt heti ,,fekete kedd" óta újabb bankok mentek csődbe szerte a világon a globális pénzpiac érzékenysége miatt, vagyonok úsztak el, s veszélybe került a szárnyaló kínai gazdaság is, mely arra kényszerülhet, hogy csökkentse exportját, de így sem biztos, hogy elkerülheti az összeomlást. Itt a láthatáron megjelenő pénzügyi krízis politikai összeomláshoz is vezethet, akárcsak 1998-ban Indonéziában…