Meleșcanu, a karrierdiplomataKiszolgálta a kommunista rendszert is

2020. január 22., szerda, Belföld

Hivatalból indított vizsgálatot a Kommunizmus Bűneit Kutató és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet Teodor Meleșcanu, a szenátus elnöke, volt külügyminiszter ellen, aki a gyanú szerint félretájékoztatta a nemzetközi intézményeket az 1989-es temesvári népfelkelés idején.

A Kommunizmus Bűneit Kutató és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet tegnapi közleménye szerint a kormány által működtetett kutatóintézet azokat a sajtóértesüléseket akarja megvizsgálni, amelyek szerint a román küldöttség tagjaként Teodor Meleșcanu egy bécsi hivatalos találkozón 1989. december 19–20-án megpróbálta félrevezetni a jelen lévő külföldi diplomatákat, ellenőrizetlen sajtóértesüléseknek, ellenséges céllal terjesztett rémhíreknek nevezve a kommunista rezsim emberiesség elleni bűncselekményeiről szóló információkat. Amennyiben az intézet a büntetőjogot sértő cselekményekre derít fényt Meleșcanu ügyében, a nyomozati anyagot átadja az ügyészségnek – olvasható az intézet közleményében.

A román sajtó a Stanley Tromp kanadai újságíró által nemrég közzétett amerikai bizalmas diplomáciai jelentést idézve december 18-án számolt be arról, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet harminc évvel korábbi bécsi ülésén Meleșcanu állítólag hevesen tiltakozott az ellen, hogy a résztvevők egy perc néma csenddel tisztelegjenek a temesvári sortüzek áldozatainak emléke előtt. Meleșcanu abban az időszakban a román külügyminisztérium nemzetközi biztonsági és lefegyverzési főosztályának titkára volt.

A szenátus elnöke koholmánynak nevezte, hogy „falazni” próbált volna a kommunista diktátornak, szerinte ő nem akadályozott meg semmilyen megemlékezést, de nem is erősíthette meg a temesvári megtorlásról szóló híreket, mert nem rendelkezett pontos információkkal.

Meleșcanu 1989 előtti múltja Iulian Budai parlamenti képviselő december 16-i felszólalása miatt került reflektorfénybe. A Mentsétek meg Romániát Szövetség politikusa a román forradalom 30. évfordulójának szentelt parlamenti díszülésen tiltakozott amiatt, hogy a megemlékezést egy „öreg kommunista” vezeti.

Temesváron 1989 decemberében a református parókia elől indult, rendszerellenes lázadássá vált tüntetést a kommunista karhatalom először tömeges letartóztatásokkal, majd sortüzekkel próbálta megfékezni, amelynek 73 halott és csaknem 300 sebesült áldozata volt. A bánsági város csaknem egy héten keresztül egymaga dacolt a rendszer elnyomó gépezetével, amíg a népfelkelés át nem terjedt az ország más nagyvárosaira és a diktatúra bukásához nem vezetett.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 141
szavazógép
2020-01-22: Világfigyelő - :

Auschwitzba látogatott az amerikai képviselőház elnöke

A volt náci német haláltáborba, Auschwitzba látogatott tegnap az amerikai képviselőház demokrata elnöke, Nancy Pelosi, aki a lengyel alsó- és felsőházi elnökök kíséretében lerótta tiszteletét az áldozatok emléke előtt.
2020-01-22: Belföld - :

Szilárdan hiszi, hogy teljesen ártatlan (Dragnea rács mögött marad)

Elutasította tegnap a legfelsőbb bíróság egyik öttagú testülete Liviu Dragnea semmisségi folyamodványát, amelyben a Szociáldemokrata Párt (SZDP) volt elnöke a fiktív alkalmazások perében rá kiszabott három és fél éves börtönbüntetés eltörlését kérte. A döntés jogerős.