Kovászna Megye Tanácsának tegnapi ülésén egyöntetű szavazattal jóváhagyták azt a megállapodást, amelyet az önkormányzat kötött a csődbe ment brassói Brafor Rt. felszámolóbiztosával a kommandói kisvasút és ahhoz tartozó ingó és ingatlan javak megvásárlására.
Tamás Sándor tanácselnök közölte, a múlt pénteki tárgyalást követő harminc napon belül át kell utalni a 886 ezer lejt a megye által megvásárolt kommandói részért. A kisvasút Kovászna város területére eső részét a siklóval együtt a fürdőváros önkormányzata vásárolta meg 600 ezer lejért.
Tamás Sándor elmondta, egyelőre még csak egy legendát, egy lehetőséget vásároltak meg. Az nemcsak érzelmi kérdés, hanem becsületből sem hagyhatták elveszni Kelet-Közép-Európa egyetlen ilyen jellegű ipartörténeti műemlékét. A román állam gondnoksága oda juttatta a vállalatot, hogy csődbe ment, és húsz év után csak most teremtődött meg a jogi lehetőség a megvásárlására. Azóta a rendszer teljesen tönkrement.
A kisvasút nem holnap és nem holnapután fog beindulni, de mindenképpen újraindul – mondta az elnök, aki ígéretet tett arra, hogy külső szakértők bevonásával működőképessé teszik és átadják a turisztikai forgalomnak.
A megyei önkormányzat tulajdonába kerül az egykori kommandói vasútállomás területén található épületek zöme, köztük szerelőműhelyek, raktárak, rendező pályaudvar, fűrésztelep, 8,5 km vasút az alatta levő 5,2 hektáros területtel együtt. Kovászna város a helyi vasútállomás mellett egy félhektáros területet, a Tündérvölgyben levő, a Horgász-patak fölött álló, javításra szoruló hidat és összesen 19 kilométer vasutat vásárol meg az állomástól a Tündérvölgyön át a siklóig, a siklót, továbbá onnan a vasutat Kommandó határáig. A Kovászna és Térrét közötti keskeny nyomtávú vasutat 1892-ben helyezték üzembe.