Magyari Lajosra emlékeztekA költő és a közíró kötetei

2020. január 24., péntek, Közélet

Nagy érdeklődés övezte azt a magyar kultúra napján szervezett kettős könyvbemutatót, amely Magyari Lajosnak, lapunk egykori munkatársának publicisztikai és költői munkásságát idézte fel. A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár által szervezett eseményen a Lélekcserélő idők I–II. (Válogatott vezércikkek: 1989–1990, 1991–1993) és a Székely Könyvtár 80. köteteként megjelent Válogatott versek című könyveket mutatták be.

  • Borsodi L. László, Szabó Zsolt és Borcsa János. Albert Levente felvétele.
    Borsodi L. László, Szabó Zsolt és Borcsa János. Albert Levente felvétele.

Minden közművelődési rendezvény, minden szellemi találkozás ünnepnek tekinthető az életünkben, és a nemzeti összetartozás, melynek kiemelt éve az idei, valamiképpen az összmagyar kultúrértékeknek az egységbe kapcsolódását is jelenti – mondta rövid felvezetőjében Szonda Szabolcs könyvtárigazgató, majd bemutatta a vendégeit.

Elsőként Szabó Zsolt kolozsvári irodalomtörténész szólalt fel, örömét fejezve ki, hogy ilyen sokan ezt választották a magyar kultúra ünnepére szervezett szentgyörgyi események közül, aztán röviden Magyari Lajosról beszélt, akinek ő legalább annyira fontosnak tartja az újságírói tevékenységét, mint a költőit. Szerinte azt a hagyományt újította fel Magyari mindennapi vezércikkei által, amit maga Kossuth Lajos gyakorolt egykor a Magyar Nemzetben. „Érdemes elővenni írásait érdekvédelmi szervezetünk 30. évfordulóján is – jelentette ki –, mert ezek segíthetnek az emlékezésben, és mert Magyari a helyi, székelyföldi, erdélyi, magyarországi és a világban zajló történések figyelmes szemlélőjeként sok mindent jobban látott, mint egyes mai politikusaink.”

Borcsa János kézdivásárhelyi irodalomkritikus is úgy vélekedett, hogy szinte egyenértékű Magyari Lajos költői és közírói tevékenysége, mert bár a hatvanas évek közepén költőként indult, az 1968-ban induló Megyei Tükörben kiteljesedhetett a közírói munkássága is. Rövid előadásában először arról értekezett, amit a költő és újságíró tevékenysége egyaránt példázott számára, hogy „az igazán megélt élet kulturált és teremtő élet”. Ezután személyes jellegű kapcsolatukból idézett fel néhány számára fontos momentumot, olyan véletlen vagy szükségszerű találkozásokat, melyek Magyari életművében is nyomot hagytak. A harmadik, kisebb egységben rátért Magyari publicisztikájának arra a fejezetére, amelyet a bemutatott kötetek képviselnek, melyek legfontosabb jellemzői a szabadság és a lelkekben való rend iránti igény. Végezetül egy olyan idézetet olvasott fel, mely szerinte pontosan tükrözi a költő és közíró hitvallását: „mindig és újra, mint világító fáklyát, a reményt próbáltam magasra emelni”.

Borsodi L. László költő, kritikus, a Székelyföld folyóirat főszerkesztője előbb a 2012-ben indított Székely Könyvtár sorozatról beszélt, mely által elődei és kollégái az egyetemesség igényével próbálták felkutatni a régió irodalmi, kulturális értékeit. Mint megtudhattuk, Magyari Lajos válogatott versei Fekete Vince szerkesztésében jelentek meg. Borsodi L. László rövid eszmefuttatásában a táj, szülőföld, haza, szó fogalmakkal próbálta körülhatárolni Magyari költészetét, rámutatva, hogy most megjelent versei többnyire az elnyomott erdélyi magyarságért aggódó poéta hangján szólnak, akinek jószerével nincs magánélete, akinek a közösség gondja a sajátja. Értük és a nevükben lázad, egyetlen célja népének szolgálata.

Az est során Magyari Zoltán István felolvasott édesapja verseiből, Furus Ábel pedig hegedűműveket adott elő. Zongorán kísérte őt Szabó-Siklódi Levente, majd Sebestyén-Lázár Regina.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 188
szavazógép
2020-01-24: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Egyetemi hallgatókat támogatnak

Meghirdette hallgatói ösztöndíját Sepsiszentgyörgy helyi tanácsa, a pályázók dossziéit január 31-ig fogadják. A program 35 év alatti hallgatókat céloz, akik alap-, mesteri vagy doktori képzésben vesznek részt, és ebben a tanévben dolgoznak disszertációjuk előkészítésén.
2020-01-24: Közélet - Fekete Réka:

Az erős közösségeké a jövő (Magyar–magyar összefogás a szórvánnyal is)

Ha a szórványt elveszítjük, utána következik a tömbmagyarság – fogalmazott Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár kedden azon a sepsiszentgyörgyi konferencián, amelyen Magyarország, Székelyföld és a romániai magyar szórványvidékek közötti együttműködés szorosabbá tételének szükségességét hangsúlyozták. A találkozón háromszéki helyi önkormányzatok, intézmények, anyaországi testvér- és partnermegyék, erdélyi szórványközösségek képviselői vettek részt, akiket a felszólalók abban erősítettek meg: a különböző forrásokból érkező támogatások célja segíteni a szülőföldön boldogulást.