Kovászna helyi tanácsa tegnapi ülésén jóváhagyta a városközpont egy része építkezési szabályzatának módosítását. Ezzel lehetővé vált, hogy a központi park felső részében fürdőgyógykezelési szálláshelyet alakítsanak ki. A módosítást az ott álló, betonmonstrumnak is becézett, romos állapotú épület tulajdonosa kérte, az ingatlanban alakítanának ki kezelőközponttal rendelkező szállodát.
A tegnapi döntés értelmében a park felső felében lévő, közel 3000 négyzetméteres telken lehet megvalósítani a tervet, ez a módosítás nem érinti a környező telkek esetében eddig is érvényes építkezési szabályzatot.
A szóban forgó ingatlan tulajdonosa a bukaresti székhelyű Mofeta & Treatments Kft. A tervek szerint a Kovászna központjában lévő romos épületből alagsorral, földszinttel és öt emelettel rendelkező szállodát építene ki, az épület magassága 23,5 m lenne, ami alig valamivel több, mint egy méterrel haladja meg az eddig érvényes, a zónában az épületek magasságát szabályozó előírást.
A vonatkozó határozattervezet vitájánál Kádár Gyula és Ovidiu Mihai Manea szólalt fel. Arról érdeklődtek, hogy az épület árnyékolhatja-e a szomszédos tömbházakat, és nem lesz-e másoknak is lehetőségük hasonló építkezésekre a körzetben. Mindkettőre megnyugtató választ kaptak, hiszen az építkezési szabályzat módosítása csak az illető 30 áras területre vonatkozik.
A kezelőközpontos szálloda építési engedélyezése lehetővé teszi a terület bekerítését legtöbb két méter magas kerítéssel, zöldövezetek, bejáróutak létesítését, további engedélyeztetés mellett növényzet kivágását is. Mindemellett tiltásokat is megfogalmaztak. Például az épület nem használható majd lakóházként, nem építhetők oda környezetszennyező létesítmények, nem utolsósorban a területen nem létesíthető bánya, nem folytatható ott mezőgazdasági tevékenység.
A kovásznai központi parkban lévő ingatlant még a rendszerváltás előtt kezdték el építeni, az ott korábban található, de lebontott városi kultúrház helyén. Az akkori ideológia szerinti grandiózus épület szerepelt a tervekben, amelynek kulturális célokat kellett volna szolgálnia. A változások után sok nem történt, ami látható: fémvázzal erősítették meg a már porladó betonelemeket – talán az összeomlástól mentették meg ezzel az épület vázát.
Ha az ingatlan mostani tulajdonosának sikerül a tervét megvalósítania, nemcsak az örökölt szégyenfolt tűnik el a fürdőváros szívéből, a létesítményben új munkahelyek teremthetődnek, bővülhet a város turistafogadó kapacitása, főként külföldi, fizetőképes vendégek számára.