A magyar szülők túl korán és túl gyakran adnak 6—12 hónap közötti csecsemőjüknek tejtermékeket, sőt, az ajánlások ellenére egyéves kor előtt kétnaponta cukrozott tejdesszerttel etetik gyermeküket — derül ki a Magyar Gyermekorvosok Társaságának felméréséből. A társaság Cumisüveg és tudomány néven idén indította el felvilágosító kampányát annak érdekében, hogy az édesanyák hiteles információkhoz jussanak csecsemőjük táplálásával kapcsolatban.
A felmérés szerint a kilenc hónaposnál fiatalabb csecsemők 48 százaléka már rendszeresen kap tejterméket, például joghurtot, túrót, sajtot vagy kefirt. A 6—7 hónapos babák 21 százaléka kap natúr joghurtot és 24 százaléka sajtot, holott a natúr tejtermékeket 7 hónapos kortól szabad bevezetni. Szabó László, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke hangsúlyozta: 7—9 hónapos korban csak nagyon kis mennyiségben adhatók tejtermékek, például egy kiskanál natúr joghurt a főzelékhez. A tehéntej és a sajt ebben a korban kerülendő. Önálló ételként csak később, tíz hónapos kortól javasolt.
Az elmúlt években javult a szoptatás helyzetének alakulása, egyre több édesanya dönt úgy, hogy gyermekét szoptatni szeretné, és a kicsit féléves koráig csak anyatejjel táplálja. Ám az édesanyák fele azt gondolja, hogy amikor már nem áll rendelkezésre elegendő anyatej, ezt tejtermékekkel pótolhatja.
A tejtermékekkel alapvetően az a probléma, hogy átalakítás nélküli tehéntejből készülnek. A túl korán elkezdett tehéntejes táplálás a csecsemőknél asztmatikus légúti tüneteket, hasmenést, fehérjeallergiát, ekcémát okozhat, továbbá előidézhet felnőttkorban kialakuló betegségeket, például szív- és érrendszeri problémákat is.
Az anyatej pótlására a gyermekorvosok tápszert ajánlanak, hiszen az a babák igényeinek megfelelően átalakított tehéntejből készül. Az anyatej, a tápszer, a tehéntej és a kecsketej közel azonos energiatartalmú, de a tehéntejnek és a kecsketejnek jóval magasabb a fehérje- és ásványianyag-tartalma, ami megterheli a csecsemő szervezetét. Ugyanakkor egyik sem tartalmaz élelmi rostot, mint az anyatej vagy a tápszer.
A felmérésből az is kiderült, hogy a 6—12 hónapos csecsemők közel fele nem kapja meg az ajánlott mennyiségű tejalapú táplálékot. A gyermekorvosok ajánlása szerint a baba növekedéséhez ebben a korban 5—8 deciliter anyatejre vagy azt pótló tápszerre van szükség.
A 6—12 hónapos csecsemők még nem igénylik a változatos ízeket. A gyümölcsök, zöldségek só- és cukortartalma egyéves kor alatt bőven elegendő. A felmérés szerint ennek ellenére az egy évnél fiatalabb babák közel hatvan százaléka kétnaponta kap valamilyen hozzáadott cukrot tartalmazó tejdesszertet, például túrórudit, túrókrémet, pudingot vagy gyümölcsjoghurtot. A szülők azért adnak ilyen ételeket a kicsiknek, mert szeretnék változatossá tenni étrendjüket, de nem veszik figyelembe, hogy a túl korán bevezetett és gyakran fogyasztott édesség táplálkozási problémák kialakulásához, túlsúlyhoz és extrém esetben cukorbetegséghez vezethet.
A szakértők összeállították az ideális babakosár tartalmát, vagyis azokat az élelmiszereket gyűjtötték össze, amelyeket egy kilenc hónapos csecsemő fogyaszthat. A kosár tartalmazhat napi 5—8 deciliter anyatejet, hiánya esetén tápszert, továbbá 4—5 fajta gyümölcsöt, 4—5 fajta zöldséget. Hét hónapos kortól a kicsik főzelékébe már kerülhet állati eredetű fehérje is, ami lehet például csirkemell. A natúr tejtermékek hét hónapos kortól fokozatosan bevezethetők, mértékkel adható natúr joghurt, kefir és túró, de főételként csak tíz hónapos kor után vezethetők be.
(MTI)