Harmadik rektori mandátumára készül a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE) Leonard Azamfirei, akinek kulcsszerepe volt az intézményen belüli román–magyar viszony elmérgesedésében.
A Zi-de-zi.ro portál közlése szerint a tavaly George Emil Palade Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemmé átnevezett tanintézet szenátusa múlt szerdán hagyta jóvá a rektor jelöltségét és fogadta el a rektort kiválasztó vizsgabizottság összetételét. A marosvásárhelyi egyetem tavaly májusban belső népszavazáson kétharmados szavazattöbbséggel döntött arról, hogy nem közvetlen választáson, hanem versenyvizsgával választja ki a következő rektort.
Szilágyi Tibor, az egyetem szenátusának tagja az MTI-nek elmondta: Leonard Azamfirei egyedül pályázta meg a tisztséget, és pályázatát a szenátus érdemi vita nélkül fogadta el. Hozzátette: a magyar tagozat véget vetett annak a tiltakozásának, hogy választott képviselői nem vesznek részt az egyetem vezetőtestületeiben. Így a 19 magyar szenátor ott volt a 81 tagú szenátus múlt heti ülésén, de úgy érezték, hogy Azamfirei harmadik mandátuma eldöntött tény, ami ellen esélytelen fellépniük.
A tanügyi törvény értelmében egy személy két egymás utáni teljes rektori mandátumot tölthet be. Leonard Azamfirei arra hivatkozva pályázik a harmadikra is, hogy második mandátuma nem volt teljes, 2018-ban ugyanis hat hétre felfüggesztette a rektori tisztség betöltését, hogy egy külföldi körúton vegyen részt.
A Libertatea napilap tavaly októberben közölt tényfeltáró riportot arról, hogy hét egyetem rektora miként talált kiskaput a törvényen: 2018 februárjában Sorin Cîmpeanu, a Rektorok Országos Tanácsának elnöke megállapodást írt alá Teodor Meleşcanu akkori külügyminiszterrel arról, hogy a két intézmény együttműködik „a romániai oktatási és kutatási lehetőségek népszerűsítésében és Románia imázsának javításában”. Így több rektor utazott többhetes kiszállásra egzotikus országokba. Ezalatt felfüggesztették tisztségüket, ezért második mandátumukat nem lehet teljesnek tekinteni. Most Azamfirei Maldív-szigeti útitársai fogják kiválasztani a MOGYTTE következő rektorát.