Gyergyóditrói vendégmunkásokMegbírságolták a pékséget

2020. február 5., szerda, Belföld

Összesen 13 ezer lejes bírságot rótt ki a Hargita megyei munkaügyi felügyelőség tegnap arra a ditrói pékségre, amely a Srí Lanka-i vendégmunkások alkalmazása miatt került a figyelem középpontjába. A büntetés nem függ össze a vendégmunkásokkal. A pékség tulajdonosai tegnap feljelentést tettek fenyegetés, gyűlöletkeltés és uszítás miatt.

A hatóság felügyelői azt követően tartottak átfogó ellenőrzést a cégnél, hogy a szombati falugyűlésen a pékség több volt alkalmazottja a vállalatnál uralkodó embertelen körülményekre, ki nem fizetett túlórákra panaszkodott. Dorin Male, a munkaügyi felügyelőség vezetője elmondta: háromezer lejes bírságot a heti pihenőidőre vonatkozó törvényi előírások megsértése miatt róttak ki, a tízezer lejest pedig amiatt, hogy a cégnél helyben készített, nem engedélyeztetett gépeket is használtak, amelyek nem feleltek meg a biztonsági előírásoknak. A jelenlegi alkalmazottak azt nyilatkozták az ellenőröknek, hogy napi nyolc órát dolgoznak, csak kivételes esetekben túlóráznak, és ezeket kifizetik.

Ugyancsak tegnap a pékség tulajdonosai fenyegetés, gyűlöletkeltés és rendbontásra való uszítás miatt rendőrségi feljelentést tettek 17 személy – köztük Bíró Károly római katolikus segédlelkész – ellen. A rendőrség szóvivője szerint az ügyet összekapcsolják azzal, amelyet hivatalból indítottak el hasonló tárgyban.

Annak a petíciónak az átadása viszont elmaradt, amelynek megfogalmazásáról a Srí Lanka-i pékmesterek ügyében szombaton megtartott falugyűlésen döntöttek a ditróiak. A Maszol hírportál beszámolója szerint a pékség tulajdonosait az alkalmazottakkal való jobb bánásmódra, a munkakörülmények javítására és az alkalmazások teljes törvényességére kívánták felszólítani a helyiek, és hétfő délután a községházán össze is ült az a csoport, amely vállalta, hogy a segédlelkész által javasolt petíciót megfogalmazza, de nem sikerült véglegesíteni a szöveget. A megbeszélésen Puskás Elemér polgármester közvetítőként vett részt.

Az ügy a román sajtóban is tovább gyűrűzik, a Ziarul Financiar például azt közölte, hogy 2018-ban a pékséget működtető AGM Eco Corporate körülbelül 2,4 millió eurós üzleti forgalmat bonyolított le, nyeresége pedig mintegy 74 ezer euró volt, 177 százalékkal több, mint 2017-ben. A cég átlagban 83 alkalmazottat foglalkoztatott, 22 százalékkal többet, mint 2017-ben. 2018-ban a pékség 1,95 millió lejt fordított személyzeti kiadásokra, munkabérekre, ez a lap számításai szerint átlagban havi nettó 1194 lejes fizetést jelent, amikor a nettó minimálbér 1162 lej volt. Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint Hargita megyében egyébként is nagyon alacsonyak a fizetések, a székelyek átlagbére 2018-ban 2094 lej volt, amikor az országos átlag 2642 lejre rúgott.

A Digi24 hírtelevízió arról számolt be, hogy a vendégmunkások családjai aggódnak a ditrói fejlemények miatt, amelyekről egy angol nyelvű hírcsatornán értesültek. A Multi Professional Solutions nemzetközi munkaközvetítő ügynökség igazgatója, Corina Constantin elmondta: számot kell adniuk a két férfi sorsáról, és ha bántalmazzák őket, az ügynökség elveszítheti működési engedélyét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2020-02-05: Belföld - :

Sürgősségi rendeletet hozott a kormány (Előrehozott választások)

Az előrehozott parlamenti választásokkal kapcsolatos sürgősségi rendeletet fogadott el tegnap a kormány. Ludovic Orban miniszterelnök az ülés előtt elmondta: az Állandó Választási Hatósággal (AEP) folytatott egyeztetés nyomán kidolgoztak egy tervezetet, amely az előrehozott választások esetén előálló helyzetet szabályozza, mivel jelenleg nincs pontos törvényi keret erre.
2020-02-05: Belföld - :

Azamfirei újrázni készül (MOGYE)

Harmadik rektori mandátumára készül a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE) Leonard Azamfirei, akinek kulcsszerepe volt az intézményen belüli román–magyar viszony elmérgesedésében.