Megbocsátani, de feledni nem

2008. szeptember 27., szombat, Közélet

Fotó: Demeter Zoltán

Mártírjaikra emlékeztek tegnap a szárazajtaiak: többször elhangzott, a hatvannégy esztendővel ezelőtt történteket készek megbocsátani, de azt, hogy elfeledjék, ne kérjék tőlük. Az Elekes Lajos, Gecse Béla, Nagy András, Nagy D. József, Nagy Sándor, Málnási József, Németh Gyula, Németh Izsák, Szabó Beniám, Szép Albert, Szép Albertné Málnási Regina, Szép Béla és Tamás László vértanúságát jelző emlékműnél a hozzátartozók mellett több, távolról érkező rótta le kegyeletét.

A megemlékező istentiszteletet Bartalis Sz. Pál református lelkész tartotta, az Eszter könyvére épített beszédében párhuzamot vont a bibliai zsidóság megpróbáltatásai és az erdővidéki kis falu közösségét ért csapás közt, majd feltette a kérdést: ,,Vajon a tettesek közül hányan gondolkodtak el azon, hogy mit cselekedtek, hány családot tettek örökre csonkává?" Az emlékműnél a nagybaconi Őszi csokor nyugdíjasklub és az Ajtai Abod Mihály Általános Iskola diákjainak fellépését követően díszbeszédekre került sor. Márton Árpád képviselő úgy fogalmazott: Szárazajta örökségének egyik fontos szeletét képezi a történelme is, azt pedig ápolnunk, tovább örökítenünk kötelességünk. Nagybacon polgármestere, Bardocz Csaba azt mondta, hogy bár csendben gyújtunk gyertyát és helyezünk virágot a sírokra, az 1944 őszén történteket, a Maniu-gárdisták kegyetlenségét nem fogjuk elfeledni. A Székely Nemzeti Tanács bardoc-miklósvárszéki széki elnöke, Szabó Miklós felidézte: a falu népét meg akarták félemlíteni, s ezért kényszerítették, hogy nézze végig kegyetlen tetteiket. Szerinte a székelység jövőjének szempontjából fontos, hogy az ilyen tettek ellen egységesen lépjen fel mindenki. A Vitézi Rend bardoc-miklósvárszéki szervezetének hadnagya, Kádár Edit nem csak a szárazajtai vértanúkra, hanem az Erdély más részein is ártatlanul kivégzettekre emlékezett. A történelmi Vitézi Rend erdélyi főkapitánya, Lázár Elemér elmondta: Erdélyben sok helyen történtek hasonló kegyetlenséggel elkövetett gyilkosságok, de a román állam részéről a mai napig nem érkezett bocsánatkérés, sőt, elhallgatják, megpróbálják eltussolni szégyentelen tetteiket.

A falu főterén 1994-ben felállított, Vargha Mihály szobrász által készített emlékműnél előbb a hozzátartozók rótták le kegyeletüket, majd politikusok, intézmények és magánemberek helyezték el az emlékezés virágait.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 896
szavazógép
2008-09-27: Máról holnapra - x:

Gyűlölet és gyümölcse

1944 őszén a bosszú és a gyűlölet uralkodott el Erdélyen. A déli országrészbe tömegesen hurcolták internálótáborokba az akkori román hatóságok a magyarok ezreit: lelkészeket, tanárokat, tanítókat, ügyvédeket, vállalkozókat, tollforgatókat, de gyermekeket és asszonyokat is.
2008-09-27: Közélet - Szekeres Attila:

Újabb Székelyföld-tábla

A megyei tanács jóváhagyta egy úgynevezett reklámpannó felállítását a kökösi megyehatáron. Minekutána a korábbi kísérletek csődöt mondtak, s a Székelyföld-táblát eltávolították, mostanra minden szükséges feltételnek igyekeznek megfelelni.