Nemzedékről nemzedékre 50.A sepsiszéki Benkékről

2020. február 7., péntek, Élő múlt

Pálmay József Háromszékről írt családtörténeti kötetében szűkszavúan emlékezik erről a családról, holott már akkor több Benke nevű família élt szétszórva az akkori megyében. Többet beszél róluk saját blogján a családkutató Benke Tamás.

  • Benke József miskolci mellszobra
    Benke József miskolci mellszobra

Adatait felhasználva közöljük, hogy az 1602–1614 közötti összeírások szerint Háromszék vármegyében Sárfalva és Szentivánlaborfalva helységekben éltek gyalogos és lófő Benkék. Legismertebb a laborfalvi család, amely már a XVII. század első felében két ágra vált szét. 1614-ben Bethlen Gábor fejedelem összeírásában Benke János és István szerepel. A nemesi ágból Benke Márton és fia Péter 1673-ban I. Apafi Mihály fejedelemtől nyertek címeres nemeslevelet. Ennek az ágnak volt a tagja az a Kálnokon született Benke József (1781–1855), aki a nagyenyedi Bethlen-kollégiumban jogot tanult, s ezt félbehagyva, a kolozsvári színésztársulattal Magyarországra ment. Szegeden vagy Debrecenben lépett fel először, Bécsben képezte magát, és mint tanult színész működött, s Kemény Jánossal közösen alakított társulatot. Győrben ismerkedett meg Katona Józseffel is. 1815-ben a pesti társulattal Miskolcra költözött, ahol 1820-ig játszott. Ekkor búcsút vett a színészettől, s Miskolcon tanár lett. Hamvai a miskolci Mindszenti temetőben pihennek.

 

Benke József miskolci síremléke

 

Rácz Zsuzsanna színésznővel kötött első házasságából született Judit leánya, a későbbi Laborfalvi Róza, Jókai Mór felesége. A nagyasszony és jeles színművésznő bemutatására következő sorozatunkban kerül sor.

 

Az orvos Benke János

 

Az erdélyi Benkék Háromszék vármegye számos településén éltek, vagy élnek ma is. Laborfalvi Benke András eresztevényi földbirtokos volt, eklektikus stílusú kúriáját új tulajdonosa 2012-ben felújította, jelenleg meleg fürdővel működő luxuspanzióként üzemel. A sok-sok családi ágból szétszórva élő Benkék bemutatására nem vállalkozhatunk. Maradva a laborfalvi ágnál, a család egy jeles személyiségéről szólunk, a Laborfalván született unitárius vallású dr. Benke János (1888–1947) orvosról. 1907-ben végzett a Székely Mikó Kollégiumban, az akkori kolozsvári egyetemen diplomázott, gyakornok és tanársegéd volt a kincses város Elme- és Idegorvosi Klinikáján, itt ismerkedett meg a költő Ady Endrével. A galíciai, a szerbiai és az olasz harctéren honvéd tábori főorvosként szolgált. A háború után hazatért, szűkebb szülőföldjén dolgozott. 1947-ben hunyt el, vármegyei tiszti főorvosként és az unitárius egyház főtanácsi tagjaként, laborfalvi egyházközségi keblitanácsosként életét családjának, az egészségügynek és az egyháznak szentelte. Szavaiban, cselekedeteiben mindig hűséges maradt népéhez, amelyet pihenés nélkül szolgált – olvasható gyászjelentésében. Szentivánlaborfalván temették el, sírja ott áll az unitárius templom előtt.

 

A Laborfalvi Benke címer körvonalrajza

 

„Szentivánlaborfalva – a falu többi jelesével együtt – emlékkopjával szándékszik leróni iránta érzett megkésett háláját is – tudtuk meg az emlékállító kezdeményező és helytörténész Kányádi Mihálytól. – Benke János unokájáról, a Pakson élő többkönyves íróról, dr. Serdült Tiborné Benke Évéról ugyancsak a következő sorozatunkban fogunk megemlékezni.”

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 19
szavazógép
2020-01-31: Élő múlt - Kisgyörgy Zoltán:

A Sepsiszentgyörgyre települt Ureczki/Ureczky család (Nemzedékről nemzedékre 49.)

Anyakönyvi bejegyzés és a családi hagyomány is úgy tartotta, hogy valamikor a XVIII. század végén Ureczki Mátyás miskolci csizamdiamester engedéllyel telepedett le az egykori Szentgyörgyfalva központjába, a jelenlegi Három Rózsa területére.
2020-02-14: Élő múlt - Kisgyörgy Zoltán:

A bölöni Kisgyörgy család (Nemzedékről nemzedékre 51.)

A bölöni Kisgyörgy család, személyesen gyalogkatona Kisgyörgy Miklós 1646-ban nemeslevelet kapott Rákóczi György fejedelemtől, de mivel szövegét nem ismerjük, csak sejteni lehet, hogy olyan harci tettéért adták, amelyet méltányolt a fejedelem.