SepsiszentgyörgyVita a termelői vásár körül

2020. február 29., szombat, Közélet

Aggodalmának adott hangot az őstermelők és kézművesek vásárán részt vevő néhány árus amiatt, hogy a köztisztasági vállalat idéntől nyílt versenytárgyalással ítéli oda az asztalokat. A Tega Rt. vezetősége lapunk megkeresésére azzal indokolta a döntést: a megnövekedett érdeklődés nyomán vezették be a módszert, amivel minden árusnak meg akarják adni a lehetőséget arra, hogy részt vehessen a vásáron.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

Máthé László, a Tega igazgatója szerint a vita azért indult el, mert egyes árusok igazságtalannak tartották, hogy ezentúl háromhavonta licitálniuk kell, ha asztalt szeretnének bérelni a minden hónap első hétvégéjén megszervezett vásárokon. A Tega vezetőjének elmondása szerint az egyik érv az volt, hogy a vállalat tisztességtelenül jár el azokkal szemben, akik állandó résztvevői voltak a vásároknak.

Máthé László szerint ez az érv nem állja meg a helyét, ugyanis a bírálók között olyanok is vannak, akik csak időközönként jönnek, emellett a döntést nem szubjektív elvek mentén hozták meg. Egyszerűen az történt, hogy az évek során megnövekedett az igény, a vállalat pedig mindössze 51 asztalt tud biztosítani. Az is kiderült, hogy az a szabály, mely szerint a bérlet egy évre érvényes, a megnövekedett kereslet miatt nem alkalmazható, többen – akik csak pár alkalommal tudják a termékeiket kínálni – kifogásolták, hogy így kiszorulnak a vásárról. Amíg nem volt jelentősebb igény, a rendelkezésre álló helyek elegendőnek bizonyultak, de mostanra már változtatni kellett a játékszabályokon – fogalmazott az igazgató. Az asztalok nyílt versenytárgyalásos odaítélésével megszűnik az a támadási felület is, ami alapján egyes hatóságok azzal vádolhatták volna a vállalatot, hogy nem biztosít egyenlő esélyt a jelentkezők számára – mutatott rá Máthé László.

Az első versenytárgyalásra február 11-én kerítettek sort, a következőt pedig júniusban szervezik. Az asztalok, standok kikiáltási ára 30 lej napjára, és ötlejenként lehet licitálni, amennyiben több pályázó verseng ugyanazért az asztalért. Máthé László szerint a legutóbbi alkalommal volt olyan asztal, amelyre nem került több jelentkező, 13-at a kikiáltási áron kaptak meg, a legmagasabb bérleti díjat 75 lejig tornázták fel a versengő árusok. Az elkövetkező három hónapban 37 asztalnál őstermelők és kézművesek kínálják portékáikat, mellettük nyolc könyvárustól, egy hentestől, illetve öt kürtőskalácssütőtől lehet vásárolni. Az első vásárra március 7–8-án, a másodikra április 4–5-én, míg a harmadikra május 9–10-én kerül sor a megszokott helyszínen, a város főterének a Székely Mikó Kollégium és a Tamási Áron Színház előtti részén.

Az igazgató azt is elmondta, azt a többletösszeget, amely a versenytárgyalás nyomán befolyik, az asztalok, standok karbantartására fordítják.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 83
szavazógép
2020-02-29: Közélet - Fekete Réka:

Fizetik a kényszerszabadságot

Az egészségbiztosítással rendelkező személyek alapfizetésük 75 százalékával megegyező táppénzre jogosultak, ha fertőző betegség gyanúja miatt karanténba kerülnek. A kényszerszabadságot a megyei közegészségügyi igazgatóság rendeli el, amiről bizonylatot ad az érintett személynek, a családorvos ennek alapján állítja ki a betegszabadságról szóló igazolást.
2020-02-29: Máról holnapra - Mózes László:

Biztonság és vírus

Gyarló az ember, többre vágyik annál, amije van. Mind anyagi, mind szellemi értelemben, s ez a szemlélet jó esetben fejlődéshez is vezet. Ám van olyan helyzet, amikor nehéz hiteles választ adni az egyszerű kérdésre: valóban mindig több-e a több?