Március 15. KézdivásárhelyenGulyás Gergely lesz a díszvendég

2020. március 4., szerda, Közélet

Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc magyarságunk meghatározó eseménye, a magyar hősök születésének napja. Róluk emlékezünk március 15-én szerte a világon, így Kézdivásárhelyen is, abban a városban, ahol Gábor Áron szolgált. Az idei ünnepség mottója: „Hazám az otthonom!” Az egyhetes programsorozatban szónok- és szavalóverseny, ünnepi tárlat és díszelőadás is helyet kap. A központi ünnepség idei díszszónoka Gulyás Gergely, a magyar kormány Miniszterelnökséget vezető minisztere lesz.

  • Iochom István archív felvétele
    Iochom István archív felvétele

A magyar forradalom és szabadságharc tiszteletére szervezett eseménysorozat első napjaiban, immár hagyományosan, az Incze László Céhtörténeti Múzeum nyitja meg március 15-i ünnepi tárlatát. Az eseményre március 8-án délben kerül sor Józsa Irén és Nagy-Babos Tamás tanárok, valamint a Cantus Kamarakórus (irányítója Fórika Balázs karnagy) közreműködésével. A tárlatot Borcsa Imola író nyitja meg, házigazdája dr. Dimény Attila múzeumvezető.

A rendezvénysorozat március 9-én a Zúg Március szónokversennyel, március 10-én pedig az általános iskolások számára kiírt szavalóversennyel folytatódik. Március 13-án, 14-én és 15-én a Nyergestetőn, valamint Kézdivásárhely közterein emlékeznek a város oktatás intézményei, valamint a városba érkező küldöttségek tagjai. A Nyergestetőn a Bod Péter Tanítóképző és a debreceni Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola Gyakorló Általános Iskolájának tanulói és tanárai, valamint az Apor Péter Szakközépiskola diákjai koszorúznak és adnak elő ünnepi műsort.

Március 15-én 10 órakor ünnepi istentisztelettel indul a nap a református templomban, műsorral készülnek a Református Kollégium diákjai. A Gábor Áron téren 11 órakor az iskolák felvonulásával kezdődik a megemlékezés, majd lovas huszárok, a 15. Székely Határőr Gyalogezred, a hagyományőrző csapatok és a környező falvak képviselőinek bemutatkozása következik. Az ünnepi műsor a déli harangszó után veszi kezdetét, közreműködik a KRK Band, a Tanulók Klubja fúvószenekara, a Molnár Józsiás-iskola gyerekkórusa, Pascu Tamara kézdivásárhelyi színművészetis hallgató, valamint a szónok- és a szavalóverseny győztese. Az ünneplőket köszönti Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere, ünnepi beszédet mond Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter (fotó); Orbán Viktor miniszterelnök üzenetét Tóth László, Magyarország csíkszeredai főkonzulja tolmácsolja.

A programsorozat az alkalomhoz illő Emelj fel, emlék! című előadással zárul, amelyet 19 órától mutatnak be a Vigadó Művelődési Házban, rendezője Lung László Zsolt színművész, koreográfusa Tőkés Zsolt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 68
szavazógép
2020-03-04: Belföld - :

Alkotmánybírósági döntésre vár az RMDSZ

Kelemen Hunor szerint továbbra is hasznos lenne előrehozni az év végén esedékes parlamenti választásokat Romániában, de ehhez hatályon kívül kell helyezni az erről szóló 26-os számú sürgősségi rendeletet, amellyel a Nemzeti Liberális Párt (NLP) Ludovic Orban vezette kormánya februárban közvita nélkül módosította a választási törvényt.
2020-03-04: Máról holnapra - Farkas Réka:

Hőzöngő nacionalisták tündöklése és bukása?

Tulajdonképpen az teljesen helyénvaló lenne, hogy egy kisebbségben élő nemzeti közösség képviselői megmaradásukért, a többségiekkel való békés együttélésért küzdenek, és hogy ehhez az állam legfontosabb intézményeinek segítségét kérik. Csakhogy a Székelyföldön élő románság jogainak élharcosai éppen azok, akik mindig busás hasznot húztak eme kisebbségi létből, és úgynevezett harcuk most sem nemzettársaikról szól. A kommunista pártiskolákból, a Securitate aktív segédletével érkeztek ide főnökösködni, rendet tartani, a 70-es, 80-as évek Ceaușescu-diktatúrájának kiváltságosai voltak, a fordulat után pedig újabb és újabb feszültségkeltéssel igazolták nélkülözhetetlenségüket. Kinevelték utódaikat, akik szintén abból élnek, hogy keresztbe tesznek a magyaroknak, ellentétet szítanak. Néhány tucatnyian vannak, de nagyon komoly államhatalmi és titkosszolgálati háttérrel – jól mutatja ezt akcióik harsánysága, provokatív jellege, hatása.