EMBERÁRADAT NYUGATRÓL. Márciusban közel 300 ezer ember érkezett Romániába az ország nyugati határátkelőinél. Közülük több mint 250 ezer román állampolgár – közölte szerda este Bogdan Despescu belügyi államtitkár a România TV-nek adott nyilatkozatában.
Elmondta: az utóbbi napokban csökkent az országba érkező személyek száma, de megtörténhet, hogy húsvét közeledtével ismét többen indulnak külföldről hazafelé. Erre a valószínű forgatókönyvre már megtette az előkészületeket a belügyminisztérium, ugyanis a katonai rendeletek értelmében minden hazatérő polgárt lakhelyi vagy hatósági karanténba kell helyezni. Felhívta ugyanakkor a határokon kívül élő román állampolgárok figyelmét, hogy a jelenlegi helyzetben tanácsosabb letenni a hazautazásról, és a befogadó országban maradni. (Krónika)
EGY CSALÁD, EGY OTTHON. Kihirdette tegnap Klaus Iohannis államfő az Első ház program módosításairól szóló törvényt. A jogszabály szociális jelleget kölcsönöz a fiatalok lakásvásárlását támogató programnak, és Egy család, egy otthon névre kereszteli át azt. A javaslatot Eugen Teodorovici szociáldemokrata szenátor, volt pénzügyminiszter terjesztette elő. Az egyéni pályázók és a gyermektelen házaspárok abban az esetben igényelhetnek a program keretében kedvezményes kamatú lakásvásárlási hitelt, ha nettó jövedelmük nem haladja meg a 4500 lejt. Egy- vagy többgyermekes családok esetében 7000 lejes felső határt szabtak meg. A jogszabály szerint ugyanakkor az egygyermekes családok 0,5 százalékos, a két- vagy többgyermekes családok egyszázalékos kamatkedvezményben részesülnek. (Agerpres)
LEGYEN KEVESEBB TANÓRA. A tanóraszám csökkentését célzó jogszabály életbe léptetését kérik Monica Anisie oktatási minisztertől az Országos Diáktanács képviselői, miután Klaus Iohannis államfő már tavaly novemberben kihirdette az erről szóló tanügyi törvényt módosító tervezetet. A pedagógusokat tömörítő szakszervezetek egy része halasztási javaslatokat fogalmazott meg a tanóraszám csökkentésének kihirdetésével kapcsolatban. A diáktanács képviselői azt kérik, ne engedjen a minisztérium ezeknek a kéréseknek, mert a pedagógusok saját normájuk megtartását célozzák meg ezekkel, nem pedig az oktatási-nevelési tevékenység hosszú távú fejlődését – írják közleményükben a diákok. A következő tanévtől hatályba lépő törvény értelmében az elemi oktatásban heti 20, az V–VIII. osztályokban heti 25, a középiskolában pedig heti 30 óra lehet a tanítás. Az óraszám csökkentése leginkább az általános iskolás diákokat érinti, ahol az ötödik osztályban jelenleg heti 26–28, a nyolcadik osztályban pedig 31–34 óra van. (Székelyhon)