Magyarország, Lengyelország és Csehország nem teljesítette az uniós jogból eredő kötelezettségeit, amikor megtagadta a nemzetközi védelmet kérelmezők áthelyezésére szolgáló ideiglenes mechanizmusnak való megfelelést – közölte ítéletét az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága tegnap. Magyarország továbbra sem kér a migránskvótából – reagált a döntésre Varga Judit igazságügyi miniszter. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közölte, hogy húsvét után bemutatják az új uniós migrációs csomagot.
Az Európai Unió Tanácsa 2015-ben hozott döntést arról, hogy Magyarországnak 1264 menedékkérőt kell átvennie, ezt a határozatot jogtalan döntés miatt az Európai Bíróságon Magyarország és Szlovákia megtámadta, de 2017 szeptemberében a bíróság keresetüket elutasította. Ezután a bizottság 2018 januárjában beperelte Magyarországot, mert nem hajtotta végre a belügyminiszteri tanács döntését.
Csehország, Lengyelország és Magyarország elutasította a migránsok ideiglenes kötelező elosztási programját, azzal érvelve, hogy a belbiztonsági ügyekre vonatkozó döntés kizárólag saját hatáskörükbe tartozik. Az EU bírósága tegnapi ítéletében helyt adott az EB keresetének, miszerint az érintett tagállamok megsértették az uniós jogból eredő kötelezettségeiket. Bár a történelem bennünket igazolt, mégis Magyarországot citálták bíróság elé – nyilatkozta Varga Judit igazságügyi miniszter. Különösen felháborító ez annak tükrében, hogy a 2015-ös kvótahatározatokat szinte egyetlen másik tagállam sem teljesítette maradéktalanul.
Az EB 2017-ben csak Magyarország, Lengyelország és Csehország ellen indított eljárást, pedig ekkor már egyértelműen látható volt, hogy a 2015-ös kvótahatározatokat szinte egyetlen tagállam sem hajtotta végre teljes mértékben. Ez az eljárás csak ártott az EU menekültügyi rendszerének, hiszen a migrációs krízist továbbra sem a menedékkérők kötelező átvétele oldja meg.
Andrej Babiš cseh kormányfő szerint nincs jelentősége annak, hogy Csehország kvótaügyben elveszítette a pert. A fontos az, hogy Csehország semmiféle migránsokat nem fog befogadni, a kvóták pedig időközben megszűntek.
Nem lesz gyakorlati jelentősége az ítéletnek, jelentette ki Piotr Müller lengyel kormányszóvivő. Emlékeztetett, Lengyelország és a visegrádi csoport kemény álláspontjának köszönhetően az EU változtatott migrációs politikáján, lemondott a kötelező menekültelosztásról. A kvótát az uniós tagállamok többsége nem teljesítette, az EB viszont csak Lengyelországot, Magyarországot és Csehországot perelte, ez az egyenlő bánásmód hiányáról tanúskodik.