Virtuális térben elveszett ország

2020. április 9., csütörtök, Máról holnapra
Farkas Réka

Az, hogy mennyire működőképes egy állam, válság idején mutatkozik meg, és Románia ismét bizonyítja, összetákolt rendszerei alig életképesek, élesen kitetszik a reformok, a modernizálás hiánya, szakszerűtlen intézményei épp csak állják a sarat a hatalmas nyomás alatt.

Hiába képzelte el kényelmes irodájából a tanügyminiszter, hogy majd a virtuális térben folyhat a tanítás – az évtizedek óta mélyen alulfinanszírozott oktatási rendszer a gyakorlatban erre nem volt felkészülve. Városokban, nagyobb közösségekben még csak-csak megoldották valahogy – bár ott is tanárfüggő, hogy ki mennyire uralja a modern technikát –, de falvakon sokan a szinte lehetetlennel szembesültek. Nincsenek eszközök, sok helyen még áram sincs, így sem a gyermekek, sem a pedagógusok nem tudnak igazodni az elváráshoz. Ahol még akad egy-egy számítógép, táblagép vagy okostelefon, ott sem biztos, hogy megfelelő az internetkapcsolat, és két-három gyermek esetén az is gondot jelent, ki élvezzen elsőbbséget, ha éppen mindannyiuk számára órát közvetítenek. A miniszter pedig jó egy hónappal az iskolabezárás után még mindig csak ígér: uniós pénzekből ellátják megfelelő eszközökkel a rászorulókat. Mikor? Mire véget ér a járvány? Hiába magyarázza, hogy figyelik más országok példáját, ha azok már jó ideje alkalmazkodtak a modern kor kihívásaihoz és megreformálták az oktatási módszereket, a tananyagot. A román oktatás olyan ebben az új helyzetben, mint a szekérről versenyautóba átültetett paraszt bácsi, lehet szép és kényelmes az új jármű, de haladni képtelen vele.

Nem sokkal jobb a helyzet az online ügyintézéssel sem. Már régóta így kellene zajlania a kapcsolattartásnak az állam intézményeivel, de az elköltött milliárdok dacára sem működnek rendesen a kiépítgetett rendszerek. Alig-alig létezik elektronikus aláírás (esetleg a cégek képviselőinek van ilyen), így a hivatalos papírokat ki kell nyomtatni, majd a szignóval ellátva beszkennelni, hogy eljuttassuk e-mailben a hivatalnak. Ám a magánembernek számítógépe még lehet, de nyomtatóval, szkennerrel kevesen rendelkeznek. Még az egyszerű kilépési nyilatkozatot is megbonyolították a jó román bürokrácia jegyében: hiába van telefonra is letölthető változat, ha a rendőr nem fogadja el a kézzel írott aláírás nélkül.

Az egészségügyi kártyarendszer évek óta életbe lépett, de soha nem működött zökkenőmentesen, most számos könnyítéssel igyekeztek egyszerűsíteni a családorvosok, betegek életét, melyek egy része azonban a valóságban nem él. Felírhatná ugyan a receptet az orvos kártya nélkül, telefonos konzultáció alapján és elküldhetné a gyógyszertárnak, de sokan ezt nem merik megtenni, félnek a tévedéstől, a majdani büntetéstől, így kijárási korlátozás ide vagy oda, mehet a beteg a rendelőbe, majd a patikába, vigasza csupán annyi, hogy fertőtlenítik a kártyáját.

A szükségállapot és a járvány lejár, és félő, visszazökken minden a régi kerékvágásba. Az oktatás folyik majd tovább az elavult tananyaggal, módszerekkel, a hivatalok belefulladnak az aktatologatásba, a bürokráciába, az orvosok pedig kínlódnak újra a technikával, amely ebben az országban se nem modern, se nem működőképes.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 882
szavazógép
2020-04-09: Közélet - Iochom István:

Kényszerszabadságon az alkalmazottak (Kézdivásárhelyi készruhagyárak)

Hétfőtől a kézdivásárhelyi New Fashion Rt. és Zarah Moden Kft. készruhagyár varrodai részlegeinek dolgozói kényszerszabadságon vannak, ami azt jelenti, hogy otthon maradnak és fizetésük 75 százalékát kapják meg – tudtuk meg Bakk-Vitális Mária Kingától, a két nadrággyár vezérigazgatójától, aki azt is közölte, hogy két hét múlva, április 20-án újraértékelik a helyzetet, és akkor hoznak újabb döntést.
2020-04-09: Jegyzet - Nagy D. István:

Papírország, bírságállam

Azt még mindig nehéz megítélni, hogy beváltja-e a hozzá fűzött reményeket – elsősorban a járvány terjedésének lassítását – a szükségállapot meghirdetése, az viszont már kevesek előtt lehet kétséges, hogy mint minden válsághelyzet, ez is tökéletesen alkalmas arra, hogy felszínre hozza Románia összes szennyét, mocskát, kendőzetlenül felmutatva a posványt, amiben az ország eddig is fetrengett. E mocsár összes szörnye jön most szembe mindenkivel.