A külügyminisztériumba kérették tegnap Szlovákia budapesti nagykövetét, a magyar diplomácia vezetője elvárja, hogy a szlovák fél lehetőleg a jövő héten válaszoljon a felvidéki magyarságot érintő kérdéseire. A külügyminiszter magyarázatot kért azokra az elmúlt hetekben elhangzott szlovák megnyilvánulásokra, amelyek a magyar álláspont szerint elfogadhatatlanok és érthetetlenek két, demokratikus értékrendet valló szomszédos EU- és NATO-tagállam viszonyában. E válasz függvényében vesszük fontolóra további diplomáciai lépéseinket ― jelentette ki Göncz Kinga.
A megbeszélésen Göncz Kinga kiemelte, Szlovákia korábbi vállalásaival szemben nem teljesítette azt, hogy a szlovák tankönyvekben a helységnevek magyar átírással is szerepeljenek. Ezzel a szlovák fél megszegte a kisebbségi status quo megváltoztathatatlanságára tett ígéretét. A külügyminiszter nehezményezte, hogy a szlovákiai magyar iskolák alig jutottak EU-s pályázatokból finanszírozott támogatásokhoz, ez pedig szemben áll az unió diszkriminációmentességet valló politikájával. Göncz Kinga kifogásolta a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma és Csáky Pál, az MKP elnöke elleni összehangolt támadást is. A külügyminiszter hangsúlyozta: Robert Fico miniszterelnök politikai felelősséget visel azért, hogy a koalíciójában milyen pártok vannak. Az egyes szlovák koalíciós politikusok által hangoztatott nézetek pedig elérik a gyűlöletbeszéd szintjét. Göncz Kinga aláhúzta: a miniszterelnöknek felelőssége van abban is, hogy olyan légkör alakult ki, amelyben a fiatal generáció a magyarság gyűlöletét hangoztató nézetek hatása alá kerül. Kijelentette: a miniszterelnök általános politikai felelősséget visel a két ország viszonyát illetően is.
Juraj Migast legutóbb májusban kérették be a külügyminisztériumba, akkor is a felvidéki magyarság elleni szlovák politikai nyilatkozatokat kérték rajta számon.
Elfogadhatatlan az autonómia-felvetés
Ján Kubis szlovák külügyminiszter tegnap elfogadhatatlannak minősített bármilyen autonómiafelvetést Szlovákiában, mert megítélése szerint az ilyen törekvések szélsőséges és radikális szenvedélyeket gerjesztenek.
A szlovák diplomácia vezetője pozsonyi sajtótájékoztatóján nyilvánított véleményt az autonómiavitában, amely azóta lett egyik fő témája a szlováki belpolitikának, hogy Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke szombaton Dunaszerdahelyen Tőkés László református püspökkel, EP-képviselővel, a Kárpát-medencei Magyar Autonómia Tanács (KMAT) egyik létrehozójával találkozott.
A szlovák politikai színtéren minden, szenvedélyeket gerjesztő, radikalizmushoz és szélsőséghez vezető lépés elfogadhatatlannak minősül ― mondta Kubis, és hozzátette: mindenkit óva inthet az ilyesmitől. Szavai szerint, ha Budapest irányából és bizonyos politikusok részéről nem hangzanának el a Közel-Kelet és Koszovó példája által táplált vélekedések, talán a Csáky―Tőkés találkozó sem lenne szóra érdemes, de mert Romániában is székely autonómiáról beszélnek, Pozsony nem hunyhat szemet Csáky megnyilvánulásai fölött.
A KMAT-hoz nem tartozó MKP elnöke, Csáky állítja: Tőkéssel mindössze elméleti szinten beszéltek az autonómia intézményéről, amelynek ilyképpen való emlegetését pártja kerülni igyekszik. Mint mondja, az MKP az autonómia helyett az önkormányzatiság elvéről beszél, amely megfelelő demokratikus viszonyok között lehetőséget kínálna a kisebbségek önrendelkezéséhez, a ,,rólunk nélkülünk" születő döntéshozatal megszüntetéséhez.
Csáky szerint a magyarellenesre hangolt szlovákiai közhangulat közepette ez is vörös posztónak számít. Emlékeztet: 2004-ben az akkori szlovák koalíciós kormány helyettes miniszterelnökeként készített egy ― kisebbségi törvénynek szánt, de már a tárcaközi egyeztetés folyamatában elbukott ― tervezetet, amely azt célozta, hogy a kisebbségeket érintő kérdésekben egyfajta ,,kis magyar parlament" döntsön, s ennek törvényességét a szlovák parlament felügyelje. Csáky nem tagadja: a tervezetet tanulmányozás céljára odaígérte Tőkés Lászlónak.
Elszámoltatnák a képviselőket
Ján Kubis szlovák külügyminiszter reményét fejezte ki, hogy a szlovák parlament képviselői alaposan megismerhetik, miféle intézmény is valójában a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma, s hogy milyen mechanizmusok szerint, milyen platformon működhet egy idegen állam területén olyan testület, amelyben egy másik állam parlamenti képviselői ülnek. A Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS) kezdeményezése alapján októberben a pozsonyi parlament színe előtt akarják ,,elszámoltatni" a Magyar Koalíció Pártjának a budapesti fórumon részt vett képviselőit. Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője hangsúlyozta: az MKP a számonkérést sértőnek tekinti, és semmiképpen nem vesz részt az elszámoltatáson.