Ebben a rohanó világban nagy szükség van arra, hogy időnként nagyobb figyelemmel visszatekintsünk az eddig megtett útra, és megtervezzük a következő lépéseket. Főleg ebben a helyzetben, amikor az egész világon tombol és az emberiségre tört a koronavírus világjárvány.
Éppen ma 66 éve, 1954. április 22-én hunyt el dr. Fogolyán Kristóf főorvos, a megyei kórház névadója, egykori igazgatója. Kiállása példamutató. Sok megpróbáltatás után is volt ereje az újrakezdéshez, s elégedetten nézhet le ránk, mert a megkezdett munkájának eredményei napjainkban is láthatók, érezhetők.
Egy új kórház építésére nagy szükség volt 1912-ben, mert az akkori Ferenc József Kórház már nem volt elég a betegek fogadására. Fogolyán Kristóf barátja, Kós Károly segítségét kérte az új kórház épületeinek megtervezésére.
Dr. Fogolyán Kristóf és fia, dr. Fogolyán Miklós összesen 90 évig kezelték, gyógyították a betegeket, orvosi hivatástudatukkal szeretettel szolgálták a közösséget.
Dr. Fogolyán Kristóf halálának évfordulóján, unokájaként rá emlékezve szeretném megköszönni a kórház minden veszélyeztetett dolgozójának – orvosnak, asszisztensnek, ápolónak, takarítónak, mindenkinek – a munkáját, hisz saját egészségüket kockáztatva tetteikkel továbbadták dr. Fogolyán Kristóf emlékét és szellemiségét, mely így tömöríthető: „semper bonis artibus”, azaz mindent a jó munka érdekében. Ezeket az embereket, akik hősies, áldozatkész munkát végeznek, a szép szavakon túl megilleti az anyagi juttatás is. Ezért a kórház dolgozóinak felajánlom a Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Prefektúra által használt ingatlanrészeim utáni két-két havi bérleti díjat.
A gyógyításban fontos az orvosság, esetenként a műtét is, továbbá a beteghez való kedves szavak, de soha nem szabad megfeledkezni a hit fontosságáról sem, hisz az csodákra képes.
És ne feledjük, a válságot csak összefogással tudjuk legyőzni!
Szotyori Nagy Áron,
dr. Fogolyán Kristóf unokája