Újratervezés vagy újramelegítés?

2020. április 27., hétfő, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Még igen keveset tudunk arról, hogy mi lesz a szükségállapot május 15-ei feloldása után, de már se szeri, se száma azoknak a terveknek, amelyek az újrakezdésre vonatkoznak. Elsősorban mindenkit a saját élete érdekel – mit tehet és mit lehet majd a csak részlegesen, fokozatosan visszaígért szabadság első napjaiban, illetve a még hónapokig vagy talán két évig is fenyegető vírus közelségében –, ami azonban nem független a környezettől, sőt.

Abban mindenki egyetért – a kisembertől az államfőig –, hogy a hazai egészségügyi rendszert alapjaiból kell újragondolni, ha valóban korszerű és ütőképes ellátást akarunk a betegek számára. Ehhez nyilván pénz kell, sok pénz, ám a gazdaság „motorjainak begyújtásáról” már olyannyira különböznek a vélemények, hogy Florin Cîţu pénzügyminiszter 24 órán belül önmagának is ellentmondott (kedden még derűsen nyilatkozta, hogy sok válságot túléltünk már, szerdán már borúsan közölte, hogy bajok lehetnek a munkabérek és nyugdíjak kifizetésével, ha a költségvetési bevételek rosszul alakulnak). Egy biztos: a román gazdaság a válság előtt is elég gyenge lábon állt, és aligha fog táltosként kiszökkenni abból a hamuból, amely a két hónap alatt leégett cégek után marad. Nem is várhatunk ilyent, mivel a kormány most is fordítva ül a lóra: például a szárazság miatt károsult gazdáknak nem öntözőrendszereket, hanem kárpótlást ígér. Valószínű, hogy az efféle módszerek miatt szorul élelmiszerimportra Románia, mikor termőterületéből 80 millió ember betevőjére futná.

Újratervezésre szorul egyébként szinte minden: az oktatástól kezdve – ahol nem csupán az online tanítási lehetőség kiterjesztése a feladat, vannak régebbi elmaradások is, köztük a túlzsúfolt tananyag gyermekekre való szabása – a környezetvédelemig, ahol inkább a civil szervezetek munkáját látni, mint az államét. Az államapparátus egyébként teljes egészében reformra szorul, és ezt a liberálisok hajtogatták is egy ideig, de mostanában alábbhagytak vele. Még a közalkalmazottak váltott kényszerszabadságából sem lett semmi, holott nincs mindenkinek (annyi) munkája most, mint két hónappal ezelőtt. A speciális nyugdíjak eltörléséről már szó sincs, pedig a jelen pénzügyi helyzet valóban indokolná az extra kiadások beszüntetését. Amivel egyéb extrák is járnak, a kényeztetett belügyi alkalmazottak például sok esetben érzik törvényen felül magukat, élükön Marcel Vela miniszterrel, aki csak az államfő határozott fellépésére vonta vissza az ortodox húsvét idejére meghirdetett lazításokat. A beosztottjai is megengednek maguknak egyet-mást: egy Giurgiu megyei város rendőrparancsnoka brutálisan bántalmazott egy földön fekvő, megbilincselt embert, a dési kollégák magánmulatságokon vettek részt a kijárási tilalom közepén (némelyik a helyi alvilág ismert alakjaival), Szászfenesen és a Iaşi megyei Hârlăuban megbírságolták azokat, akik bírálni merték a polgármestert vagy a rendőrséget, és ezek csak az elmúlt napok túlkapásai. Büntetgetnek értük, de az alapállás megváltoztatására lenne szükség, ilyen újratervezésre pedig nem mutatkozik szándék. Félő, hogy a járvány után is csak az újramelegített régi levest tálalják majd nekünk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 158
szavazógép
2020-04-27: Múltidéző - :

„Sem nem gyóntam, sem testamentomot nem tettem” (Kölcsey Ferenc a kolera egyik gócpontjában vészelte át a járványt)

„Imádkozzatok érettünk; mert nálunk harangszó és templombajárás tiltva vagynak; e formák világában pedig, hogyan eshetik meg valami, a maga kimért helyén kivűl? De ti, kiknek még az oltárhoz szabad járúlás adatik, imádkozzatok magatokért is, és böjtöljetek!” – írta Kölcsey Ferenc Bártfay László barátjának 1831. július 2-án keltezett levelében. Kölcsey a nagy kolerajárvány egyik gócpontjában, Szatmár vármegyében lakott – pontosabban Szatmárcsekén –, de a veszedelemtől korántsem esett kétségbe.
2020-04-27: Közélet - Demeter J. Ildikó:

A távoktatás nem minden gyermek számára elérhető

A számítógéppel, táblagéppel és internettel rendelkező diákok számára kötelezővé tette az online órákon való részvételt Monica Anisie oktatási miniszter a múlt szerdán kiadott rendeletben, amely arra is kitér, hogy az iskolák (szülői felelősségvállalás mellett) kölcsön adhatják laptopjaikat vagy táblagépeiket a tanulóknak, arra azonban nem ad választ, hogy mi lesz azokkal a gyermekekkel, akik internet nélküli háztartásban élnek. És nincsenek kevesen, számuk a diákszövetségek összesítése szerint országszinten meghaladja a kétszázezret. Megyénkben a tanfelügyelőség március végén 3800 olyan iskolásról tudott, aki kimarad a távoktatásból.