Regionális státus a magyar nyelvnek

2008. október 4., szombat, Közélet

Bizonyos területi-közigazgatási egységekben a magyar nyelvnek egyenlő státust kell elnyernie a román nyelvével, ez szerepel majd az RMDSZ által készített kormányprogramban — jelentette ki Markó Béla RMDSZ-elnök tegnap tartott sajtótájékoztatóján.

Mint elmondta, ez azt jelentené, hogy bizonyos vidékeken regionális nyelvként vezetnék be a magyar nyelvet, és csak ezeken a helyeken lenne hivatalos státusa, nem az egész országban. Az RMDSZ elnöke közölte, a regionális nyelv státusának bevezetése szempontjából nem tekinthető szórványnak például sem Kolozs, sem Bihar megye.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 884
szavazógép
2008-10-04: Közélet - x:

A népszavazásról egyeztettek (SZNT—RMDSZ-tárgyalás)

Az autonóm székelyföldi régió létrehozása céljából kezdeményezett népszavazásról folytatott megbeszélést a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) vezetősége Markó Béla RMDSZ-elnökkel.
2008-10-04: Közélet - Sebestyén Mihály:

Egy kis neokolonializmus (Kármentő)

Értesült a közönség, hogy a Kovászna megyei románok egy maroknyi elszánt védelmezője feljelentette a diszkriminációs hivatalnál a megyei könyvtárat, mely versenypályázatában feltételül szabta az igazgatójelölteknek, hogy ismerjék a magyar nyelvet is. Tekintettel arra, hogy ebben a könyvtárban a könyvek zöme magyar nyelvű és a fogyasztók is a megye etnikai összetételéből következően a finnugor nyelvcsaládhoz tartoznak. Első hallásra természetesnek tűnik, sőt, európainak látszik, de nem a várvédők és gyarmattartók szemszögéből.