Ha az istentiszteleteket ezután a templom kertjében meg lehet tartani, talán a végzős diákok ballagását is meg lehetne szervezni valamilyen módon – állítja Kiss Imre főtanfelügyelő. Erre egyelőre nincs engedély, de még azt sem tudják, milyen módszertan szerint kell megszervezni az idei záróvizsgákat, a pedagógusok versenyvizsgáját és áthelyezését.
A tegnapi online sajtótájékoztatón a megyei főtanfelügyelő elmondta, arra összpontosítanak, hogy sikerüljön a jelen körülmények között viszonylag zökkenőmentesen lezárni a tanévet, és olyan feltételeket teremteni, hogy ősszel ne legyenek különösebb fennakadások becsengetéskor. Beszámolt arról, hogy az online oktatás vonatkozásában a szaktárca utasítására készült egy minden diákot érintő felmérés, kinek milyen digitális eszköz áll rendelkezésére, hogy bekapcsolódjék az internetes távoktatásba, amit a szülők és az osztályfőnökök jelentése alapján állítottak össze, ebből kiderült, a háromszéki diákok 12 százaléka (2986 tanuló) nem rendelkezik semmilyen hozzáféréssel, nincs okostelefonja, laptopja, táblagépe, de internet sincs a lakásban.
A közel háromezer érintett diákból 1726-an tíz iskola tanulói, közülük közel ezren árapatakiak és a sepsiszentgyörgyi Őrkő telep diákjai, de Kézdiszentlélek, Magyarhermány, Székelyszáldobos is a hátrányos helyzetű települések közé tartozik e tekintetben. Említett felmérésből nem derül ki, ha egy családnak több iskolás gyermeke van, jut-e mindeniküknek egy-egy számítógép, okostelefon, táblagép, ez az adat is fontos lenne, hisz gyakran a különböző korú testvéreknek ugyanabban az időben kell bekapcsolódniuk az online oktatásba – hangsúlyozta Kiss Imre. Az említett felmérést követően az oktatási minisztérium nem tisztázza, pontosan kiknek juttatnának állami finanszírozásból felszerelést, illetve kinek a költségén és milyen módon biztosítják az internet-hozzáférést ott, ahol jelenleg nincs.
Kiss Imre leszögezte, a diákok többsége megértette, hogy alkalmazkodniuk kell a különleges körülményekhez, és felhasználták az eddig felhalmozott informatikai tudásukat ahhoz, hogy részt tudjanak venni az online oktatásban. Senkinek nem volt könnyű ez az időszak, de sok tanulsággal szolgált, amit a következő tanév előkészítésénél fel tudnak használni, addig azonban sok türelemre és kitartó munkára van szükség a diákok és tanárok részéről, és pontos szabályozásokra a minisztériumtól – összegzett a főtanfelügyelő.