Tőkés László a magyarellenességrőlA magyarság elüldözése a cél ma is

2020. május 27., szerda, Belföld

A Trianoni békeszerződés óta eltelt száz év alatt a magyarságnak meg kellett tanulnia zsákban táncolni – jelentette ki tegnapi kolozsvári sajtótájékoztatóján Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke. A politikus arra a felvetésre reagált, hogy a Romániában ünneppé nyilvánított trianoni évfordulót használhatják-e az erdélyi magyar többségű önkormányzatok arra, hogy immár törvényesen és méltóképpen megünnepeljék a nemzeti összetartozás napját.

Tőkés László a „zsákban táncolás” kényszerű megnyilvánulásának nevezte azt is, hogy a magyar Országgyűlés pozitív kicsengést, olvasatot próbált adni a trianoni évfordulónak, és a gyásznapot a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította. A román Trianon-törvény azt jelzi, hogy a rendszerváltozás óta eltelt harminc évben semmit nem változott a román nemzetstratégia. A cél továbbra is az ország homogenizációja, a magyarság kipusztítása, elüldözése – tette hozzá. „Ebben a vonatkozásban csak radikálisak lehetünk. El kell érnünk, hogy a romániai rendszerváltozás a kisebbségpolitikában is végbemenjen, és semmiképpen nem szabad lenyelni sem a magyar egyetem beolvasztását, semmiféle tilalmi törvényt, ki kell vívni a teljes nemzeti szabadságot” – jelentette ki. Tőkés László arról is beszámolt, hogy ő június 4-én Bukarestben lesz. A román legfelsőbb bíróság ugyanis éppen erre a napra tűzte ki a tárgyalást abban a perben, amelyet az 1989-es érdemei elismeréseként kapott Románia Csillaga érdemrend visszavonása miatt indított.

Az EMNT elnöke reagált Klaus Iohannis román államelnök magyarellenes megnyilvánulásaira is. Tőkés László – utalva Klaus Iohannis nyilatkozatára, valamint a magyarországi ellenzéki pártok külhoni magyarokkal szembeni viszonyulására – elmondta: szégyenletes, hogy magyar és német kisebbségi viszonylatban a viszálykeltés kapcsolja össze e közszereplőket. Míg Romániában az állampolitika része a magyarellenesség, addig ugyanez az európai színtéren is megfigyelhető, hiszen Brüsszel is folyamatosan támadja Magyarországot. Egyedül a nemzeti összefogás az, mely segítségével kivédhetőek a többszintű, súlyos magyarellenességek. Sokan úgy igyekeznek hitelteleníteni az Orbán Viktor által képviselt európai nemzetállami koncepciót, hogy azt hangoztatják, az súlyosan hátrányos helyzetbe sodorhatja a határon túli magyar közösségeket. Ugyanígy ellentétbe akarják állítani a magyar állampolgárságot és az önrendelkezési törekvéseket is. Tőkés László szerint egyfajta harmonizációra van szükség ezen látszólagosan ellentétes fogalmak és politikai célkitűzések között.

A tájékoztatón Sándor Krisztina, az EMNT ügyvezető elnöke arról beszélt, hogy bízik abban, hogy Klaus Iohannis nem fogja kihirdetni a trianoni döntés megünnepléséről szóló törvényt. Azt is megemlítette azonban, hogy a törvény valóban megteremti annak a lehetőségét is, hogy a magyar önkormányzatok a maguk módján emlékezzenek június 4-én, nem úgy, amint azt a törvény kezdeményezői elgondolták. Az EMNT és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) politikusai több mint száz szimbolikus helyen készülnek koszorúzni június 4-én. Háromfős csoportjaik olyan emlékhelyekre mennek, ahol a magyar államiságot vagy az első világháborút idéző jelképek vannak. Tömeget nem hívhatnak a koszorúzásokra, de reményeik szerint estére elkészül egy összeállítás a megemlékezés fényképeiből, amit közzétehetnek az interneten. „Ez számunkra megemlékezés, és nem ünnep” – szögezte le.

A nemzeti tanács vezetői arról is megemlékeztek, hogy tíz éve fogadta el a magyar Országgyűlés a kedvezményes honosítás törvényét. Amint Tőkés László fogalmazott: e törvény is Trianon káros következményeinek a korrekciójaként született. Ennek a törvénynek a következményeként vált az EMNT a magyar kormány partnerévé, hiszen a tanács irodahálózata immár tíz éve nyújt segítséget az erdélyi magyaroknak a honosítási kérelmek benyújtásához, a magyar okmányok cseréjéhez, és a magyarországi anyakönyvezéshez. Sándor Krisztina kiegészítésként hozzáfűzte, hogy a koronavírus-járvány miatti kényszerű szünetben csak telefonos ügyfélszolgálatot tudtak működtetni, június másodikától azonban ismét várják az ügyfeleiket az EMNT irodái, ahol a magyar állampolgársággal kapcsolatos ügyek intézéséhez nyújtanak segítséget.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 45
szavazógép
2020-05-27: Belföld - :

Ma döntenek a magyar ünnepnapról (Március 15. )

Döntő fórumként szavaz ma a képviselőház arról a 2017-ben az RMDSZ által beterjesztett törvénytervezetről, mely hivatalos ünnepnappá nyilvánítaná március 15-ét. A szenátusban korábban elbukott a tervezet. A jogszabály-kezdeményezést tegnap megvitatta a parlament alsóházának emberi jogokkal foglalkozó szakbizottsága és elutasításra javasolta. Kulcsár-Terza József, az RMDSZ háromszéki parlamenti képviselője szerint a bizottsági ülésen gyakorlatilag nem volt helye a normális vitának, a már megszokott nacionalista ellenérvekkel szembesültek. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke abbéli reményének adott hangot, hogy a tervezetet mégsem söprik le az asztalról.
2020-05-27: Jegyzet - Váry O. Péter:

Sportkultúra (Határhelyzet)

Képzeljünk el egy lehetetlen helyzetet. Hazamegy Pistike az iskolából, édesanyja – mint minden valamirevaló szülő – megkérdezi tőle: na, kisfiam, mit tanultatok ma? És Pistike – kilencéves-forma gyerek – rákezdi, hogy csak úgy piroslik bele az arca: Jó iskola, jó iskola százezer van / de olyan mint a mi tanodánk, csakis egy van / szépírás a tudománya / a többi suli elmehet a bús p...ába.