Egyes kórházaknak elÅ‘re nem látott helyzeteket kell megoldaniuk, mások túlterheltté váltak vagy nem tudnak ellátni olyan súlyos eseteket, amelyek eddig nem tartoztak a hatáskörükbe. Senkinek nem jó úgy, ahogy van, a járvány alatt kiélezÅ‘dtek a rendszer hibái, ezek kijavÃtására kellene összÂpontosÃtani a következÅ‘ idÅ‘szakban – összegezhetÅ‘ András-Nagy Róbert értékelése. A sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei SürgÅ‘sségi Kórház menedzsere tegnap online sajtótájékoztatón beszélt e kérdésekrÅ‘l.
A dr. RoÈ™u Mátyás orvos igazgatóval közösen tartott tájékoztatón ismertették a tegnap déli jelentés adatait. Hat gyanús esetrÅ‘l számoltak be, nincs közöttük kiskorú, a tÃz fertÅ‘zött közül egy pácienst kritikus állapotban kezelnek az intenzÃv osztályon, ketten a brassói kórházból kerültek Sepsiszentgyörgyre sebészeti patológiával. Az elmúlt hét nap alatt húsz gyógyultat hazaengedtek, akiknek egymás utáni két koronavÃrustesztje negatÃv volt. RoÈ™u doktor kiemelte, az utóbbi idÅ‘ben csökkent a fertÅ‘zöttek száma a megyei kórházban, az intenzÃv terápián kezelt betegen kÃvül a többiek könnyű esetnek tekinthetÅ‘k. Az intenzÃv osztályon ellátnak egy másik, nem fertÅ‘zött beteget is, aki szeptikémiás, azaz általános fertÅ‘zésben szenved, lélegeztetÅ‘gépre szorul, súlyos az állapota – mondotta. Az orvos igazgató hangsúlyozta, május 19. óta nem utaltak be sepsiszentgyörgyi fertÅ‘zöttet a megyei kórházba, két gyanús eset utólag pozitÃvnak bizonyult. Dr. RoÈ™u Mátyás megismételte korábbi véleményét, miszerint a tünetmentes fertÅ‘zötteket nem kellene kórházba utalni, és beszámolt arról az országos kezdeményezésrÅ‘l, amelyet közel kétezer orvos Ãrt alá annak érdekében, hogy ez Ãgy is legyen, a dokumentumot eljuttatták a parlament egészségügyi bizottságához és az egészségügyi miniszterhez.
A járványügyi helyzet további kezelésével kapcsolatban András-Nagy Róbert elmondta, a fertÅ‘zÅ‘osztály épületében fogják ellátni a koronavÃrussal fertÅ‘zött betegeket és a gyanús eseteket, június végéig elkészül a kórház udvarán az a konténersürgÅ‘sség, amely az emlÃtett kategóriájú páciensek fogadására és ellátására lesz alkalmas, eközben a főépületben fokozatosan visszaáll a korábbi állapot, lépésrÅ‘l lépésre indÃtják el a különbözÅ‘ osztályokon a beutalásokat.
Lakossági panasz nyomán szóvá tettük, hogy másodszor jelzik tüdÅ‘gyógyászati kezelésre szoruló betegek hozzátartozói, hogy a megyei kórházban nem fogadják be a beutalóval oda küldött családtagjukat, amit dr. Sipos András tüdÅ‘gyógyász is megerÅ‘sÃtett, hangsúlyozva, az általa küldött betegek mind súlyos esetnek számÃtanak. Az orvos igazgató elmondta, a tüdÅ‘gyógyászati osztály jelenleg csökkentett ágylétszámmal működik a koronavÃrus-fertÅ‘zéssel gyanúsÃtott esetekkel egy épületben, de elkülönÃtve, valóban csak a nagyon súlyos eseteket tudják beutalni, de a beutalások minden osztályon csökkennek majd a korábbihoz képest, mivel be kell tartani a biztonságos elÅ‘Ãrásokat.
ÚjságÃrói kérdésre válaszolva András-Nagy Róbert elmondta, tudják, hogy a kézdivásárhelyi kórház túlterheltté vált a megszaporodott feladatok miatt, szerinte ez a rendszer hibája, át kellene gondolni, hol mire van szükség. Példaként hozta fel, ha a kézdivásárhelyi kórházban bÅ‘vÃteni kell az oxigénellátást, akkor azt meg kell tenni, ha a baróti kórháznak kellene két-három intenzÃv terápiás orvos, akkor ide kell hÃvni rezidens szakorvosokat. Jelenleg a megyei kórház tizenöt alkalmazottja dolgozik ideiglenesen a céhes város kórházában, amikor segÃtséget kérnek, megkapják – mondta a menedzser. Szerinte minden kórháznak le kellene vonnia a következtetéseket a jelenlegi helyzetbÅ‘l és megyénként, régiónként, országosan kellene pótolni a rendszer hiányosságait.