Idén első alkalommal marad el a hagyományos középiskolai ballagás, helyét átveszi a rendhagyó, online kicsengetés, de a kézdivásárhelyi líceumok igazgatói még abban reménykednek, hogy a nyáron hagyományos módon, az iskola udvarán vehetnek búcsút a végzős diákoktól. A 340 éves kantai Nagy Mózes Elméleti Líceum ma délelőtt online tartja meg idei ballagási ünnepségét. A kantai középiskola négy osztályából százketten búcsúznak.
A Polyp Televízió által készített videóban a Gaudeamus elhangzása után Bejan András, az iskola igazgatója, Bokor Tibor polgármester, a nagy múltú alma mater volt igazgatója és Nagy-Babos Tamás magyartanár köszönti a ballagókat, majd a magyar történelmi egyházak lelkészei adják áldásukat a ballagó diákokra. Mocsáry-Gondos Beáta aligazgató az éltanulókat ismerteti, az idei évfolyamelső a XII. A osztályos Czira Borbála. Budai István, a Nagy Mózes Közművelődési Egyesület elnöke az idei Nagy Mózes-díjban részesülő tanulók névsorát sorolja fel. A rangos díjat egy kilenctagú bizottság idén Czira Borbálának, Marthi Norbertnek, Kinda Ágotának, Kacsó Eszternek, Orbán Attilának, Bonda Boglárnak, Tamás Fanninak, Cisar Krisztián Bogdannak és Demeter Orsolyának ítélte oda.
Bejan András igazgató abban reménykedik, hogy a nyáron lehetőségük lesz élőben, legalább zárt körben megtartani a ballagást. Az iskolacsengő 10 óra 40 perckor szólal meg a televízió Facebook-oldalán (Polyp Televízió Kézdivásárhely) és YouTube-csatornáján (Kézdivásárhely Polyp TV), majd 17.30 órakor a kábeltévés hálózaton is meg lehet tekinteni az eseményt (ismétlés szombaton 9 órától). A közösségi platformokon zajló adást az iskola Facebook-oldalán is követni lehet.
A Református Kollégium ballagása holnap lett volna a szokásos helyen, a főtéri református templomban, de a rendkívüli helyzet miatt erre nem kerülhet sor. Nem mondtak le azonban végleg a hagyományos ballagásról, amelyet június 27-én szándékoznak megtartani, ha a járványügyi szabályok azt lehetővé teszik. Azt tervezik, hogy a ballagást egy istentisztelet részeként tartanák meg, vagy a templomban, vagy az iskola udvarán. Ez attól is függ, hogy hány személy mehet be a templomba. Ha ez nem lesz lehetséges, akkor online ballagást tartanak. De optimisták, és remélik, hogy a templomi ünnepség megszervezhető lesz. Idén két osztályban 60 végzős diák ballag – mondta el megkeresésünkre Farkas Ferenc igazgató.
Kivárnak a ballagással a Gábor Áron Szakképző Líceumban is, még nem tisztult le, a megyei tanfelügyelőség álláspontja szerint ugyanis minden középiskola saját maga dönti el, hogy milyen formában tartja meg a ballagást és mikor. Az eredeti időpont május 24. lett volna. Azt tervezik, hogy az érettségi megkezdése, június 22. előtt tartanák meg, teljes mértékben betartva a távolságtartási szabályokat, csak végzősökkel külön-külön évfolyamonként, szülők és hozzátartozók jelenléte nélkül az étkezde emeleti részén, ott lehetőségük van a diákok közötti 1,5–2 méteres távolság betartására. Idén a két nappali líceumi osztályban 52-en, az estiben 25-en, a posztlíceumi osztályban pedig 28-an mondanak búcsút az iskolának.
Dezső Vencel, az Apor Péter Szakközépiskola igazgatója arra számít, hogy június második felében már enyhülnek a korlátozások, amelyek most lehetetlenné teszik ünnepségek megrendezését az iskolaudvaron, ezért azt tervezik, hogy az érettségi vizsgák ideje alatt, június 22. után minden végzős osztályt külön-külön búcsúztatnának el csupán az osztályfőnökök és az igazgató jelenlétében, amikor a jutalomkönyveket és az okleveleket is átadnák az éltanulóknak. A ballagásra ma került volna sor. Idén 124-en fejezik be tanulmányaikat az iskola végzős osztályaiban.
Mindenképpen meg szeretnék tartani idén is a ballagási ünnepséget a Bod Péter Tanítóképzőben, amire valamikor július végén, 27-én kerülne sor az iskola udvarán. Idén két osztályban hatvanan végeznek – tudtuk meg Len Csaba igazgatótól, aki azt is elmondta, minden attól függ, hogy alakul a járvány, mit tesznek majd lehetővé az erre vonatkozó rendelkezések. Ha érvényben maradnak a jelenlegi rendelkezések, akkor zárt körben, szülők és hozzátartozók nélkül tartják meg a ballagást, az iskola udvara elég nagy ahhoz, hogy meglegyen a „tisztes” távolság a tanulók között. Akár négyszáz személy is kényelmesen elférne az udvaron, a megszabott távolságot azonban mindenkinek tiszteletben kellene tartania. Ha addig netalán változnak a rendelkezések, még az is lehetséges, hogy a szülők is jelen legyenek a ballagáson, ez azonban még a jövő titka – vélekedett az igazgató.