Kit hintáztat a kormány?

2020. június 10., szerda, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Elemezzük a helyzetet – mondja Ludovic Orban kormányfő és Florin Cîțu pénzügyminiszter, valahányszor a szeptemberben esedékes nyugdíjemelés kerül szóba. Hozzá szokták tenni, hogy az emelés mértéke a költségvetési bevételek alakulásától függ, és hogy a törvényt be fogják tartani.

A szociáldemokrata Lia Olguța Vasilescu által kezdeményezett, sokat vitatott törvényről van szó, amelyet tavaly júniusban egyetlen ellenszavazat nélkül fogadott el a képviselőház (a tervezetet élesen bíráló akkori ellenzékiek is csak tartózkodtak), és amelyet Klaus Iohannis államfő néhány nap múlva – mialatt Viorica Dăncilă akkori kormányfő biztosította arról, hogy van erre pénz – alá is írt, mert maga is úgy vélte, hogy alacsonyak a nyugdíjak Romániában. Fél év múlva, decemberben – mikor már „saját”, liberális kormánya volt – már úgy vélekedett, hogy ez a nyugdíjtörvény sem eléggé méltányos és kiegyensúlyozott, ezért újat kell kidolgozni, amit az új kabinet szakértői meg is fognak tenni, nyilván a nyugdíjrendszer alapos elemzése után.

Nos, azóta már egy fél év eltelt, és még mindig nem tudjuk, mi lett az elemzéssel, mert a politikusok nyilatkozatából az sem derül ki, hogy befejezéséhez közeledik-e, vagy még ezután kezdődik. Tudjuk viszont – mert már milliók érzik a bőrükön –, hogy a koronavírus-járvány 6–9 százalékkal vetette vissza Románia gazdaságát, ami a tervezett növekedés helyett csökken, és így a bevételek szintje is jóval alacsonyabb a vártnál. Az sem titok, hogy a kiadások nem apadtak arányosan, ellenkezőleg: az egészségügyi felszerelésekre, kényszerszabadságokra, munkanélküli segélyekre és különböző támogatásokra többet költ a kormány a tervezettnél. Hogy ez a különbség mennyivel növelte a 3 százaléknál eleve nagyobbra tervezett költségvetési hiányt, az még nem ismert – valószínűleg ez is elemzés tárgya –, de egyre több jel mutat arra, hogy legtöbb 10 százalékos nyugdíjemelésre futja. Ezt fújják a hazai és külföldi közgazdászok, bankárok, független pénzügyi szakértők és az Európai Bizottság hivatalnokai már a törvény elfogadásától kezdve, és ezt erősítette meg a Standard&Poor’s nemzetközi hitelminősítő is a múlt héten. Kereken és világosan, minden köntörfalazás nélkül. Még arra is figyelmeztet a jelentés, hogy a nagyobb költségvetési kilengések évekre kibillenthetik Romániát az egyensúlyából, hosszú időre leállhat az ország fejlődése. Magyarán a 40 százalékos nyugdíjemelés nem jólétet, hanem szegénységet fog hozni ennek az amúgy is súlyosan megpróbált, minden válságot felkészületlenül fogadó országnak.

Ahol ráadásul választási év van, amikor egyik párt sem akar ujjat húzni 5,1 millió nyugdíjassal. Az SZDP-nek könnyű dolga van, mert a parlamenti többség birtokában bármilyen populista intézkedést ráterhelhet az NLP-re, majd bírálhatja azért, mert nem tudja teljesíteni a rárótt kötelezettségeket. A kormány pedig hol morog, hol dicsekszik, de legfőképpen elemez. Lassan azonban megoldásokkal is ki kell rukkolnia. Jó lenne, ha ezek elsősorban a lakosság, nem pedig a párt érdekeit szolgálnák, és nem csupán a választásokig – de nagyon úgy fest, hogy még önmagát is hintáztatja az Orban-kabinet.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2020-06-10: Közélet - Iochom István:

Indul a hibabejelentő rendszer (Kézdivásárhely)

Az önkormányzat átláthatóbbá tétele és a hatékonyabb kommunikáció a célja annak az online hibabejelentő rendszernek, amelyet Kézdivásárhely önkormányzata ettől a héttől üzembe helyez. A rendszer regisztrációhoz kötött, és segítségével tizenegy tárgykörben lehet hibát bejelenteni – erről tartott tegnap sajtótájékoztatót a városháza dísztermében Bokor Tibor polgármester és Szilveszter Szabolcs tanácsos, a rendszer ötletgazdája.
2020-06-10: Kármentő - Bokor Gábor:

Bankban tartom a pénzem

Bizony, bankban tartom a pénzem. Na nem azért, mert otthon már nem férne az ágymatrac alatt vagy a ruhásszekrényben a vasalt ingek között a kevéske megspórolt összeg. Nem. Azért választottam a pénzintézmény adta lehetőséget, mert évekkel ezelőtt egy ügyes banki hivatalnok megmagyarázta nekem, hogy milyen előnyökkel is jár a bankbetét.