Ha egy kicsit meg akarjuk zavarni a közismert közmondás értelmezését, sok mindenre rá lehet mondani, hogy amit ma megtehetsz, holnapra is halaszthatod, egy dologra azonban ezt a ferdítést nem szabad alkalmazni. Ez pedig a tanulás, az örökös tudás- és ismeretgyarapítás.
Különösen érvényes ez egyrészt a tanulókra, de ugyanolyan érvénnyel a tanítókra is. Éppen a mostani csonka tanév, az igen furcsára sikeredett idei iskolazárás és tanmenet rázhatott fel sokakat, arra figyelmeztetve mindannyiunkat, hogy az oktatás folyamatában egy elpocsékolt napot sem engedélyezhetünk magunknak. Ki gondolta volna, hogy eljön az a pillanat, amikor a gépi vezérlésű okítás válik főszereplővé, egy időre félresöpörve a hagyományos tanítási és tanulási eszközöket, kiküszöbölve a pedagógus és a diák megkerülhetetlennek hitt kapcsolatát, a közvetlen találkozás kínálta előnyöket? És lehet, hogy ennek egyelőre nem is lesz vége.
Vannak, akik számára ez a lenyűgözően korszerűnek kikiáltott megoldás a jövő egyetlen járható útja, mások viszont esküsznek a hagyományos tantermi ismeretátadásra. Ugyebár, amiért eddig szidtuk, elmarasztaltuk a fiatalokat – a telefon- és számítógép-használat túlhajszolása –, az mára elsöprő sikertényezővé lépett elő, s azok a diákok jártak jól, akik minden tanári, tanítói és szülői tiltás ellenére kütyüvel keltek és feküdtek, akik éjszakákba nyúlóan bámultak különféle képernyőkbe. Igen, azok most könnyűszerrel és nevetve térhettek át a világhálós találkozásokra, miközben kevésbé jártas társaik, de nevelőik is hosszú időt töltöttek azzal, hogy valamennyire megfeleljenek ennek az „újmódi” követelményrendszernek.
Tanulni sohasem szégyen, s éppen ennek aláhúzását szolgálja a Romániai Magyar Pedagógusszövetség elhatározása, hogy mindezen körülmények dacára huszonnyolcadszor is megszervezi a Bolyai Nyári Akadémiát, átmentve azt a világhálós világba. Bárki, akit érdekel ez a lehetőség, e hónap végéig feliratkozhat a szervezet csíkszeredai központi irodájánál. Az előző évektől eltérően létszámkeret nincs, a hetes tanmenet viszont éppen olyan eszközrendszert, a világháló felhasználásával értékesíthető ismereteket próbál nyújtani, amelyek a mostanihoz hasonló, váratlan megtorpanások alkalmára utat, segítséget jelenthetnek. Három nagy témakörben lesznek előadások, gyakorlatok: Együttműködő tanulás és tanítás, A differenciálás módszerei, Az online mérés, online értékelés. Az országos elnökség sajtóban közzétett felhívása, közleménye bővebben is kitér a tanfolyammal kapcsolatos tudnivalókra. E kis írás célja a pedagógusok biztatása a felajánlott lehetőségek kihasználására.
Péter Sándor