Idén januártól új uniós fogyasztóvédelmi szabályok léptek hatályba, amelyeket a tagállamoknak két éven belül kell átültetniük nemzeti jogrendjükbe.
Az európai fogyasztóvédelmi szabályok frissítésére szolgáló új jogalkotási csomag célja a jelenlegi uniós fogyasztóvédelmi szabályok jobb alkalmazása és korszerűsítése, összhangban a digitális fejleményekkel – áll az Európai Bizottság (EB) közleményében, amely leszögezi: többek között biztosítják az online piacok nagyobb átláthatóságát, világosabbá válik, hogy a termékeket kereskedő vagy magánszemély értékesíti-e, és betiltják a hamis értékeléseket. Ezentúl az eladók nem tudnak hamis árcsökkentéseket végrehajtani, és az ár-összehasonlító webhelyeknek tájékoztatniuk kell a fogyasztókat az osztályozási kritériumokról. Az új szabályok megerősítik a fogyasztók jogait azáltal is, hogy kártérítést nyújtanak a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok áldozatainak, és szankciókat alkalmaznak az EU egész területén a fogyasztókat érintő kollektív kár esetén.
A tagállamoknak 2022 januárjáig kell átültetniük az irányelvet nemzeti jogrendjükbe. Ebben az összefüggésben Věra Jourová, az EB értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke rámutatott, hogy az új szabályok növelik a fogyasztók védelmét a digitális világban, de csak akkor fogják megvédeni a fogyasztókat a megtévesztő kereskedőktől, ha a tagállamok gyorsan alkalmazzák azokat. „Az EU nemet mond azokra a termékekre, amelyeket azonosként árusítanak a más tagállamokban található termékekkel, amikor nyilvánvaló, hogy nem azonosak” – hangoztatta Jourová. (Agerpres)