Ékszerként használt, 8500 éves emberi fogakat fedeztek fel a kutatók Törökországban. A lelet ritkasága azt sugallja, hogy a fogak szimbolikus jelentőséggel bírtak viselőik számára.
A dél-törökországi Catalhöyük területén 2013 és 2015 között végzett ásatások során három olyan 8500 éves emberi fogra bukkantak, amelyekről úgy vélték, azért fúrták ki, hogy gyöngyként lehessen használni nyakláncokon vagy karkötőkön – írta a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportál. A Journal of Archaeological Science: Reports folyóiratban publikált tanulmány szerint a vizsgálatok később megerősítették, hogy a fogak közül kettőt valóban gyöngyként vagy medálként használtak az újkőkorszaki metropolisz lakói.
Scott Haddow, a Koppenhágai Egyetem régésze és a tanulmány vezető szerzője szerint a fogakat olyan kúpos végű, apró fúróval lyukaszthatták ki, amelyet a lelőhelyen talált nagy mennyiségű, állati csontból, illetve kövekből készített gyöngy előállításához is használtak. A két fog 30–50 éves korában elhunyt felnőtt embertől származik. Mivel egyik sem tűnt elhaltnak, ami a kihullást valószínűsíthette volna, a legéletképesebb elmélet, hogy mindkét fogat a halál után távolították el.
A kutatók már korábban is találtak díszítőelemként használt emberi fogakat felső paleolitikumi és neolitikumi európai lelőhelyeken, ám a Közel-Keleten mindeddig nem dokumentálták ezt a gyakorlatot.
Haddow szerint nem valószínű, hogy a kifúrt fogak kizárólag esztétikai célt szolgáltak volna, sokkal inkább mély szimbolikus jelentéssel bírhattak viselőik számára. Érdekes továbbá, hogy a fogakat nem sírokban találták meg, noha ezek leletei közt gyakran fordulnak elő állati csontokból, fogakból és egyéb anyagokból készített gyöngyök, függők. Ez azt sugallja, hogy az emberi fogakból vagy csontokból készített tárgyakat szándékosan nem helyezték el a sírokban, vagyis lehet, hogy ezek használatához sajátos rituális tabuk kötődtek. A szakember szerint további leletekre van szükség az ékszerként használt emberi fogak pontos jelentésének megértéséhez. (MTI)