AKI A TÖRVÉNY FELETT ÁLL. Teodosie konstancai ortodox érsek – akit még az ortodox egyház is bírált, sőt, elhatárolódott tőle, amikor kitalálta, hogy utólag tartja meg a szükségállapot miatt elmaradt húsvéti szertartást – ezúttal a Suceava (!) megyei Gheorghițeni faluban celebrált misét.
A háromórás szertartáson a templom zsúfolásig megtelt hívekkel – holott a szabály szerint minden irányban legalább két méter távolság kellene legyen köztük –, másrészt senki nem viselt maszkot. A lázadó érseknek ez már a sokadik igen vitatott megnyilvánulása. Az említett póthúsvéti liturgia megtartása mellett áldoztatott már egy kanállal, de a járvány előtt volt dolga a korrupcióellenes ügyészséggel is, és azt is tudni róla, hogy jobban keres, mint Klaus Iohannis. (Főtér)
VESZÉLYES JOBB KORMÁNYOSOK. Az év első felében történt huszonöt olyan balesetből, amelyben jobb kormányos autó is érintett volt, 24-et ennek vezetője okozott – közölte a rendőrség. A rendőrségi közleményben leszögezik, a jobb kormányos autók vezetőinek előzéskor nehezebb dolguk van, mint a bal kormányos autót irányítóknak, így azokat a baleseteket, amelyekben jobb kormányos autók is érintettek, zömében ezek vezetői idézik elő a szabálytalan előzéssel. Éjszaka vagy kedvezőtlen időjárási körülmények – köd, eső, havazás – esetén ez még kockázatosabbá válik – jegyzik meg. A rendőrség igényléssel fordult a gépjármű-nyilvántartási hivatalhoz (RAR), amelyben javasolja, hogy az ilyen járművek forgalomba helyezését csak a kormány bal oldalra való áthelyezését követően hagyják jóvá. A RAR azonban közölte, hogy a gépjárművek típusjóváhagyásáról szóló európai uniós irányelv értelmében a tagállamok nem tagadhatják meg olyan járművek forgalomba helyezését, amelyeket más tagállam jóváhagyott. (Agerpres)
VIASZOZZÁK MÁTYÁST. Tegnap délelőtt elkezdődött a Mátyás-szoborcsoport letisztítása Kolozsvár főterén. Fadrusz János 1902-ben felavatott művét 2011-ben restaurálták Kolozsi Tibor szobrászművész vezetésével. A szakember szerint a szobrot évente újra kellett volna viaszozni, hogy megelőzzék a zöld felszíni réteg kialakulását, és ezt a restaurálást követő karbantartási útmutatóban rögzítették is. A munkálatot utoljára 2012-ben, a garancia keretében végezte el a restaurátorcsapat. A polgármesteri hivatal csak 2019-ben kérvényezte újra a bukaresti szakhatóságtól a beavatkozás engedélyezését, de akkor a teljes körű restaurációhoz szükséges dokumentációt kérték ehhez, aminek az összeállítása mintegy 10 ezer lejbe került volna. (Maszol)