A gyufásdobozban százával van gyufa, azonosnak tűnnek, és mégsem azonosak. A különbséget az adja, hogy nem mindegyik lobban lángra a dörzsölés hatására. Miként a szavak rejtett értelme gyúl elménkben, ha valami elgondolkodtatót frappánsan szeretnénk megfogalmazni.
Középiskolás és egyetemista koromban sokat és jól megválogatva olvastam. Ha valamelyik mondat vagy akár több mondat egy vélt vagy valódi igazságot fejezett ki, azt lejegyeztem. Ezt a noteszemet egy rendezés során találtam meg, és kedvem támadt a mondatok árnyékába bújva többekkel lapunkban megosztani. És akkor el lehet azon gondolkozni, hogy tömör igazság vagy álbölcselet-e. Egyúttal azt is meg lehet tudni a kísérletből, hogy mi mindent olvastam akkoriban.
„Két dolgot nem szabad költővel megtenni, kinevetni, s úgy vetni börtönbe, hogy onnan kiszabadulhasson.” (Passuth László: Aranyködben fáznak az istenek)
Érdekes megfogalmazás, mert mindkét cselekedet a költő viszonyulását határozza meg a továbbiakban. A költőt több okból „nevethetik ki”. Verses állásfoglalásai és egyedi stílusa miatt, ha a társadalom jelentős rétegével szembehelyezkedő költő, vagy tehetségét kétségbe vonják. Az írásaiért bármely diktatúra bebörtönzi, ha a társadalmi rendszer elvárásait nem fogadja el. Sőt: azt bírálja.
Olvassuk Passuthot – kolozsvári kötődésű regényíró.