A jogi bizottság több napon át tartó vitasorozata nyomán a tegnap késő este végre megszavazta a szenátus plénuma a karanténtörvényt, mely Robert Cazanciuc, a szenátus ügyvivő elnöke szerint 90 százalékban módosult a tervezethez képest, hogy az állampolgárok jogainak korlátozásával „ne lehessen visszaélni”.
„Maratoni vita után sikerült véglegesíteni a jogi bizottság véleményezését. A kormány által elküldött szöveghez képest a tervezet 90 százalékban módosult. Az SZDP törvényhozói biztosítékokat vezettek be, hogy az állampolgárok jogainak korlátozásával ne lehessen visszaélni, a jogokat csak a közegészségügy biztosítása és a járványveszély hatékony felszámolása érdekében lehessen korlátozni. A kormány egy rendkívül ingatag tervezetet küldött a parlamentnek, amely egyáltalán nem veszi figyelembe az alapvető jogokat. A jogi bizottságban ezeket a jogtalanságokat kijavítottuk, biztosítva azonban a hatóságoknak az eszközöket a járvány hatékony kezelésére” – mondta Cazanciuc miután a felsőház jogi bizottsága megszavazta a tervezet véleményezését.
Rámutatott, kiküszöbölték azt a lehetőséget, hogy az állam javakat kobozhasson el a pandémia indokával. Felszámolták annak lehetőségét is, hogy a személyeket már fertőzés gyanúja alapján is karanténba lehessen küldeni, vagy elkülönítésbe helyezni a kórházakban. Az állam nem kötelezhet arra senkit, hogy kezelésben részesítsék, ha az illető ezt nem akarja, mivel a kezelés mindig a páciens jóváhagyásával történik. Amennyiben mindkét szülő megfertőződött, az állam nem emelheti ki a gyerekeiket a családból a beleegyezésük nélkül; a szülők eldönthetik, hogy valamely rokonra vagy barátra bízzák gyerekeiket, amíg ők felgyógyulnak. Azonban egyetlen olyan személy sem járkálhat majd szabadon az utcán, veszélyeztetve a többiek egészségét, akiről megállapították, hogy több embert megfertőzhet, és így veszélyt jelent a közösség számára – sorolta Cazanciuc a karanténtörvény tervezetébe foglaltakat.