Új párt alakulhat Székelyudvarhelyen

2020. július 23., csütörtök, Belföld

Jóváhagyta a bukaresti törvényszék a Gálfi Árpád polgármester által alapított Székelyudvarhelyért Párt bejegyzését tegnap. A végzés nem jogerős, öt napon belül megfellebbezhető.

Gálfi Árpádot tavaly kizárták a Magyar Polgári Pártból (MPP), ezután határozta el, hogy függetlenként pályázik a szeptemberben esedékes önkormányzati választásokon a polgármesteri posztra. Az új párt bejegyzését azért kezdeményezte, hogy támogatói bekerülhessenek a helyi tanácsba. A januárban elindított pártbejegyzést Koszta Attila, a hulladékkezelő cég volt igazgatója támadta meg. A polgármester úgy tudja: szeparatizmussal és autonómiapártisággal vádolta az új pártot, a romániai pártok bejegyzésében illetékes bukaresti törvényszék azonban megalapozatlannak találta az óvást.

Gálfi Árpádot négy éve az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és az MPP közös jelöltjeként választották meg Székelyudvarhely élére. Az RMDSZ alternatívájaként létrehozott két magyar párt idén létrehozta az Erdélyi Magyar Szövetséget (EMSZ), és úgy döntött, hogy politikai szövetségben vesz részt az önkormányzati választásokon. A megegyezés azonban azt is tartalmazta, hogy nem lehet az EMSZ jelöltje az, akit a két párt valamelyike kizárt a soraiból. Gálfi úgy véli: azzal vonta magára az MPP vezetőinek haragját, hogy felbontotta a város számára előnytelennek talált szolgáltatói szerződéseket, amelyeket Szász Jenő, a budapesti Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke még Székelyudvarhely polgármestereként kötött. Szász Jenő 1996 és 2008 között volt Székelyudvarhely polgármestere, valamint 2003-tól 2012-ig az MPP elnöke.

A 34 ezer lakosú Székelyudvarhely lakosságának több mint 95 százaléka vallotta magát magyarnak a legutóbbi népszámláláson. A várost az 1989-es rendszerváltozás után többnyire az RMDSZ-szel szemben álló magyar ellenzéki polgármesterek vezették. Az idén egyelőre két jelölt pályázik a tisztségre: az újrázni készülő Gálfi Árpád ellen az RMDSZ Derzsi Lászlót, a szövetség önkormányzati frakcióvezetőjét indítja. A Gálfit támogató EMNP és az őt korábban kizáró MPP még nem tudott megegyezni az EMSZ színeiben indítandó közös polgármesterjelölt személyéről.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 450
szavazógép
2020-07-23: Történelmünk - :

Az utolsó Árpád-házi uralkodó koronázása (1290. július 23.)

1290. július 23-án koronázták meg III. Andrást (ur. 1290–1301), utolsó Árpád-házi uralkodónkat, Utószülött István herceg egyetlen fiát. A Velencében nevelkedett „utolsó aranyágacska” uralkodását a trónkövetelők és a megnövekedett hatalmú bárók elleni harc töltötte ki, korai halála pedig zűrzavaros állapotot idézett elő Magyarországon.
2020-07-23: Belföld - :

Újjáépítést ígér Iohannis

Az Európai Uniótól kapott 80 milliárd eurós pénzalapot Románia újjáépítésére fogják felhasználni – jelentette ki tegnap Klaus Iohannis államfő, miután Ludovic Orban miniszterelnökkel, Raluca Turcan miniszterelnök-helyettessel, Florin Cîţu pénzügyminiszterrel és Marcel Boloş európai alapokért felelős miniszterrel tartott megbeszélést az uniós költségvetésről és helyreállítási alapról.