Csak nekünk lenne ilyen fontos?

2020. augusztus 6., csütörtök, Máról holnapra
Ferencz Csaba

Olvasom, hallgatom a walesi herceg üzenetéről szóló beszámolókat, nézem gyönyörű felvételekkel teletűzdelt videóüzenetét, de fülembe csengnek a korábbi biztató, szívhez szóló szavak is: higgyük el, a világ egyik legszebb sarkában lakunk, ahol a természet gazdagságát nem söpörte el az emberi mohóság, élnek még a hagyományok. Így együtt, talán érthető, hogy mennyire összefügg e két elem, hiszen az emberi telhetetlenséget, amellyel környezetét feléli, épp a természet rendjéhez is igazított hagyományok tudják némiképp fékezni.

Kulturális gyökereink tiszteletére és megismerésére szólító gondolataival pedig talán a leginkább tudunk azonosulni. Elhisszük a herceg szavait, mert bőrünkön érezzük a sokáig csodált nyugati civilizáció buldózerhatását, amelynek „földkupacaiban” immár (sajnos) egyre többször megbotlunk idehaza is, látjuk a szinte feltartóztathatatlan változásokat, de érezzük a nyomást is, amellyel épp sajátos hagyományaink, értékeink feladására kényszerítenek.

Értjük tanácsát, hogy mekkora természeti potenciállal rendelkezünk még, s ha mi használjuk azt pihenésre, aktív kikapcsolódásra, akkor megtartó erejét is növeljük, de a tömegturizmus negatív hatásait is tompíthatjuk némiképp.

És hálásak is vagyunk, mert egy olyan ember mondja, akinek szavára az egész világon odafigyelnek, így hatása, meggyőző ereje, de e csodálatos hely megőrzésében nyújtott segítsége aligha mérhető egyszerű emberi léptékkel.

Mégis van hiányérzetünk. Mert az, aki a biodiverzitás és a hagyományok ilyen tiszteletéről tesz tanúbizonyságot, az etnikai és kulturális sokszínűséget mindig valahogy megkerüli. Pedig az is legalább annyira jellemző erre a gyönyörű országra, mint az élőhelyek páratlan gazdagsága, a még (egyre kisebb mértékben) érintetlen erdők varázsa, vagy az ásványvizek páratlan változatossága.

Tudjuk, a diplomáciai szabályok óvatosságra intenek, ám ama joggal sokat dicsért hagyományok része az is, hogy Zalánpatak mai napig megőrizte székely-magyar jellegét. S ha gyökerekről, kötődésről van szó, akkor talán nem Vlad Țepes lenne a legmegfelelőbb lelki kapocs, hanem éppen Rhédey Klaudia.

Vagy csak nekünk lenne ilyen fontos ez létezésünk minden pillanatában?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 520
szavazógép
2020-08-06: Közélet - :

Sorra mutatkoznak be az Erdélyi Magyar Szövetség jelöltjei

Eddig tizenöt polgármesterjelöltjét mutatta be Háromszéken az RMDSZ ellenzékeként megméretkező, a Magyar Polgári Párt és az Erdélyi Magyar Néppárt fúziójából létrejött Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ).
2020-08-06: Közélet - Nagy B. Sándor:

Egy természetközeli üdülőhely: a Besenyői-tó

A Rétyi-tó után egy másik környékbeli tóhoz is ellátogattunk ugyanazzal a céllal: kíváncsiak voltunk, hogy mennyire befolyásolta a fürdőidényt a koronavírus-helyzet, félnek-e az emberek a nyári szabadtéri szórakozóhelyektől, vagy csupán a külföldi vakációkról mondanak le a hírek hatására és inkább a helyi üdülőközpontokat látogatják. A Besenyői-tóra vonatkozó fürdési és horgászási szabályokról a nyilvános partot működtető Vad Természet Vadász és Sporthorgász Egyesület elnökével, Șelariu Gyulával beszélgettünk.