Egyenes beszéd

2020. augusztus 7., péntek, Nyílttér

Németh Lászlóra (1901–1975) akkor figyeltem fel, amikor fontosabbaknak tartott regényeiben reflektorfénybe hozta a női lelket és viselkedésük lelki rugóit. Hogy ehhez lányos apaként és iskolaorvosként magánélete is hozzájárult, lehetségesnek tartom.

Két regényét (Iszony, Égető Eszter) egyetemista koromban olvastam el. Ezért ezekből válogatok érdekes megállapításokat, amelyeket akkoriban jegyeztem le, és a nő-férfi kapcsolat egyik lehetséges változatának gondoltam.

„A rossz házasságban – s melyik nem rossz – az a szörnyű, hogy ami az egyiknek szokás, az a másiknak kikerülhetetlen vértanúság.” (Iszony) Természetesen a házasságot ilyenképpen megítélni és általánosítani a „rosszat” nem elfogadható. Az írók saját tapasztalata is hozzájárulhat ilyen negatív kicsengésű véleményhez, tudjuk, az ő kapcsolata sem volt felhőtlen.

Olvassunk el egyet az Égető Eszterből is. „Az emberek nevetségesnek tartják azt, aki nagyon gyöngéd hozzájuk, és nagyon törékenynek képzelik el őket.” A férfi ekként hajol kedveséhez, és elhalmozná mindennel, amit valaha kívánt szerelme. De a gyöngédség, a figyelmesség terhes lehet annak, akit jóformán élni sem hagyunk folyamatos jelenlétünkkel. Csak mértékkel!

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 57
szavazógép
2020-08-07: Nyílttér - Pálmai Tamás:

Mai mozaik (Békési levelek)

A meghatározás szerint a mozaik olyan művészeti technika, amelyben kicsi színes üveg- vagy kavicsdarabokból állítják össze a mintázatot. Mai történelmi helyzetünk érzékeltetésére próbálom most ezt a régi mezopotámiai technikát alkalmazni.
2020-08-07: Kultúra - :

Paál Árpád: Válogatott írások (Székely könyvtár)

Paál Árpád (1880–1944) a romániai magyarság politikai és kulturális életére nagy hatással bíró személyiség volt. A pártpolitikai vezető szerepén túl, a korabeli közvéleményt orientáló napilapok (a Keleti Újság, majd az Erdélyi/Magyar Lapok) szerkesztője és közírója, mai fogalmaink szerint véleményvezér és referenciapont. Mint a Kiáltó Szó (1921) egyik társszerzőjét, mindenki ismeri, aki az erdélyi magyarság korabeli történelmével foglalkozik. Paál óriási életművéből (csak az újságcikkei száma meghaladja az ezret, a tízes évektől haláláig vezetett naplója is több mint ezer oldal) nagyon keveset adtak ki újra. Munkásságának publicisztikai oldala ismeretlen a nagyközönség számára. Ezt a hiányosságot kívánja pótolni a kötet*. Vázoljuk Paál Árpád életpályáját, majd bemutatjuk gondolkodásának különböző korszakait és körülírjuk az életmű kulcsfogalmait, illetve az ehhez kapcsolódó válogatás szempontjait.