Békési levelekMai mozaik

2020. augusztus 7., péntek, Nyílttér

A meghatározás szerint a mozaik olyan művészeti technika, amelyben kicsi színes üveg- vagy kavicsdarabokból állítják össze a mintázatot. Mai történelmi helyzetünk érzékeltetésére próbálom most ezt a régi mezopotámiai technikát alkalmazni.

Schmidt Mária minap az amerikai modell bukásáról beszélt, Amerika alatt nemcsak a kontinens északi részét, hanem az egész nyugati kultúrát értve. A közismert „most múlik pontosan” slágerbetéttel jelölik eszmei mondanivalójának lényegét, s bizony nagyon találó ez a megjelölés. Míg mi, akik meg-, át- és túléltük a kommunizmust, addig a Nyugat „megfizet azért, mert nem akart tanulni a kommunizmus tapasztalatából”.

Híres, három évvel ezelőtti tusványosi világpolitikai helyzetelemzésében Orbán Viktor emlékeztetett arra, hogy „míg a rendszerváltoztatás után készek voltunk arra, hogy teljes hasonulással igazodjunk a Nyugathoz, addig mára a saját utunkat akarjuk járni”. Ezért érezte és tartotta anno Trump saját megválasztásánál és a brexitnél is fontosabbnak a V4-ek megerősödését, és mondta el első, nagy ívű beszédét Varsóban: „A Nyugatért folyó harcunk nem a harcmezőn kezdődik, hanem az elménkben, az akaratunkkal és a lelkünkkel. Szabadságunk, civilizációnk és fennmaradásunk a történelem és az emlékezet kötelékein múlik.”

Schmidt Mária emlékeztet arra is: Orbán már akkor egyértelművé tette, hogy „27 évvel ezelőtt itt, Közép-Európában abban hittünk, hogy Európa a jövőnk. Most azt érezzük, hogy mi vagyunk Európa jövője.” És ez múltunk megőrzésére kötelez bennünket. „Ne akarja tehát a Nyugat átnyomni hozzánk megosztó, megfosztó ötleteit. Hagyjanak minket békében, hogy mi is békében hagyjuk őket! Nekünk nincs szükségünk genderelméletre, transzozásra! A mi nyelvünk több mint ezer éve gendersemleges! Nem vesszük át tőlük a faji szemléletet, mert ahhoz nekünk semmi közünk. Amerika és Nyugat-Európa dolgozza fel a saját múltját, ha tudja, ahogy tudja, de ne akarja ránk tolni a saját problémahalmazát, mert pont semmi közünk hozzá. A mi múltunkkal majd mi foglalkozunk, a magunk módján! Arrogáns felsőbbrendűségüknek nem maradt semmi alapja. Nem akarunk olyanok lenni, mint ők, sőt, mindent megteszünk az ellenkezője érdekében! Mi a saját utunkat járjuk!”

Igen. A saját utunkat, saját értékeinkre vigyázva. A tudományban épp most hozott áttörést az Árpád-házi királyok genetikai azonosítására irányuló nemzetközi kutatás, melynek eredményei érintik az egész magyar művelődést. „Ezek az eredmények azt bizonyítják, hogy az Árpád-ház férfi őseinek csak a férfiakban öröklődő génszakasza 4500 évvel ezelőtt, az ókori Baktria területén alakult ki. A kereszténység felvételével a dinasztia küldetése szakrális szintre emelkedett, kiteljesedett” – nyilatkozta Kásler Miklós, aki szerint „ideje lenne nálunk is a politikai érzelmeket eltemetni és helyettük a tények felé fordulni”.

A napokban Müller Cecília nyilatkozott az Új Embernek. Az újság úgy mutatta be, mint aki a nyakában viselt kereszttel vallja meg hitét, és a KÉSZ Szent Adalbert-díjának kitüntetettje. Az interjúból meg kiderül, hogy ő olyan, mint amilyenek mi is szeretnénk lenni. És azt szeretnénk, hogy nagyon sok magyar is ilyen legyen: hitében szilárd, magyarságában tántoríthatatlan, örök határőrként éber, emberként szelíd, szerető, de kőkeményen elkötelezett minden iránt, ami keresztény magyar érték.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 52
szavazógép
2020-08-07: Nyílttér - :

Nem szállás, otthon

A turista ott áll meg, és éjszakázik is, ha kell – egy szép, kies helyen, patak partján vagy erdőszélen –, ahol jónak látja, mielőtt továbbmegy. Őseink is valamikor (több mint ezer éve) patakok, folyók partján ütötték fel sátraikat először, mert ott voltak a legmegfelelőbb feltételek az élet számára. Fokozatosan alakultak ki a kis települések, majd a falvak és városok is. A múlt azt igazolja, hogy az idők folyamán a falu volt a legbiztonságosabb és legélhetőbb település (talán ma is az), amely állandóan nőtt és fejlődött.
2020-08-07: Nyílttér - Puskás Attila:

Egyenes beszéd

Németh Lászlóra (1901–1975) akkor figyeltem fel, amikor fontosabbaknak tartott regényeiben reflektorfénybe hozta a női lelket és viselkedésük lelki rugóit. Hogy ehhez lányos apaként és iskolaorvosként magánélete is hozzájárult, lehetségesnek tartom.