Hárompilléres gazdaságélénkítő, a koronavírus-járvány miatt károsodott sepsiszentgyörgyi kis- és középvállalkozások megsegítését célzó programot indított a megyeszékhely önkormányzata a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával közösen. A program két összetevője de minimis támogatás jellegű, amihez a szükségállapot időszakára érvényes, a jogi személyeknek szóló adókedvezmény társul. A részletekről Antal Árpád polgármester, valamint Édler András, a kamara elnöke számoltak be tegnap.
Az első pillér kapcsán Antal Árpád elmondta, a városi képviselő-testület a mai rendkívüli ülésen fogadja el a támogatás feltételeit tartalmazó határozattervezetet. Az elöljáró felidézte, hogy a jogi személyek számára már évek óta lehetővé tették egy de minimis támogatás révén, hogy adott feltételek teljesítésével mentesüljenek az ingatlanadó bizonyos hányadának befizetésétől, pontosabban pályázati rendszerben visszaigényelhessék a befizetett összeg egy részét. A mostani, a kis és középvállalkozások megsegítésére összeállított program egyik összetevője is adókedvezményekről szól. Ezekre az új jogszabályok adnak lehetőséget.
Az előírások értelmében három ilyen kedvezménylehetőséget dolgoztak ki. Az első szerint a járvány által negatívan érintett jogi személyeknek a szükségállapot időszakára esedékes ingatlanadó felét kell csak befizetniük a városkasszába. A második kedvezmény: teljesen elengedik a szükségállapot idején esedékes haszonbért azon vállalkozások esetében, amelyek az önkormányzattól vagy az államtól bérelnek ingatlanokat. A harmadik intézkedés értelmében azon jogi személyeknek, amelyek március 31-ig adóhátralékot halmoztak fel a várossal szemben, ennek teljes törlesztése esetén a büntetőkamatoknak csak a felét kell befizetniük a városkasszába.
Újságírói kérdésre Antal Árpád elmondta: a határozattervezetbe foglaltak megkapták a versenytanács jóváhagyását is, így amint a képviselő-testület rábólintott, már alkalmazhatóak is.
De minimis támogatások
A további két támogatási pillért, melyek pályázati alapon működő de miminis pénzügyi segítségnyújtást jelentenek, Édler András és a polgármester közösen ismertették. A kamaraelnök előrebocsátotta, mindkettő még a versenytanács véleményezésére vár, illetve a pár hónapja alakult sepsiszentgyörgyi Vállalkozói Konzultatív Tanács javaslatai sem érkeztek meg. Amint ezek meglesznek, a javasolt módosításokkal bocsátják majd közvitára a két elképzelést.
Édler András szerint a kimondottan a koronavírus-járvány gazdasági hatásait enyhíteni szándékozó támogatási lehetőség esetében három csoportba sorolják a lehetséges kedvezményezetteket, az elsőben a szállásadó vállalkozások, a másodikban a közélelmezési egységek kaptak helyet, míg a harmadikban a többi kis- és középvállalkozás. Utóbbiak akkor élhetnek a lehetőséggel, ha 2020 első félévében az árbevételük 15 százalékkal csökkent 2019 azonos időszakához képest.
Az említett csoportok külön feltételek szerint kaphatnak támogatást. A szállásadóknál szobánként 500 euró a támogatás, de legtöbb 50 ezer euró lehet, a vendéglátó egységeknél 50 euró/négyzetméter, de összesen nem haladhatja meg a 10 ezer eurót, míg a harmadik csoport 500 eurót kaphat minden olyan alkalmazottra, aki után Sepsiszentgyörgyön fizeti be a jövedelemadó járulékos költségeit. További feltétel, hogy a kedvezményezettnek a támogatás összegével legalább megegyező önrészt kell biztosítania, a támogatásként befolyó összeget pedig kizárólag a város területén eszközölt beruházásra lehet fordítani. Lényeges, hogy utófinanszírozásos támogatásról van szó, azaz a beruházás lezárását követően lehet igényelni, és csak friss fejlesztésekre, befektetésekre. A kedvezmények között szerepel ugyanakkor, hogy a támogatás összege megduplázható, amennyiben a beruházáshoz szükséges eszközöket, alapanyagokat helyi beszállítótól szerzi be a kedvezményezett.
Édler András tudomása szerint az első két csoportba tartozó szóba jöhető vendéglátóipari vállalkozások száma legtöbb harmincra tehető, míg a harmadik csoportba majd minden sepsiszentgyörgyi kis- és középvállalkozás besorolható, amennyiben teljesíti az árbevételre vonatkozó feltételt.
A támogatási igényléseket idén kell eljuttatni a kereskedelmi kamarához, a beruházást viszont a jövő év folyamán is megvalósíthatják, mivel a programot másfél éves kifutásúra tervezték. Az igényléseket aszerint rangsorolják, hogy az illető vállalkozásnál mekkora volt 2018-ban a bruttó átlagbér.
A program harmadik pillérének számító támogatás azokat a kis- és középvállalkozásokat célozza, amelyek a szépmezői ipari parkban terveznek beruházást, és területet is béreltek a létesítményben. A támogatás legtöbb 100 ezer euró lehet, amennyiben a kedvezményezett helyi beszállítóktól szerzi be a szükséges eszközöket, alapanyagokat, illetve maximum 50 ezer euró, ha nem. A további feltételek nagyjából megegyeznek az előző pillérnél leírtakkal, kivétel, hogy az igénylések fogadása folyamatos, nincsenek megkötések, az önrész pedig a beruházás teljes összegének 75 százaléka kell legyen.
A finanszírozást illetően Antal Árpád elmondta: összesen másfél millió lejt szánnak az utóbbi két támogatásra, tízmilliót a kimondottan a koronavírus hatásait enyhítőre, ötmilliót pedig az ipari parkban megtelepedni szándékozó cégek megsegítésére. Ez év végéig összesen ötmillió lejt foglaltak bele a város költségvetésébe, a fennmaradó tízmilliót pedig a 2021-es büdzséből állják. A polgármester hozzátette: a kezdeményezéssel nem szándékoznak kiváltani a román állam által a gazdasági szféra megsegítését célzó intézkedéseket, és arra ösztönzik a vállalkozásokat, hogy ezeket is használják ki az önkormányzat jelentősen kisebb támogatása mellett.