Szinte naponta át kell szervezni valamit, folyamatosan új kihívásokkal szembesülnek, de egyelőre el tudják látni a sürgősségi kórháznak megfelelő feladatokat – állítja a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere. A heti rendszerességgel tartott, tegnapi tájékoztatón András-Nagy Róbert elmondta, bár bőven lenne, amit javítani a kórház működésén, a jelenlegi helyzetből sikerül kihozniuk a legtöbbet, az egynapos és hosszabb beutalások, valamint a járóbeteg-rendelésben végzett szakorvosi vizsgálatok tekintetében megközelítik az előbbi évek számszerű adatait.
A tegnap déli beszámoló szerint tizenegy gyanús esetet és negyvennyolc koronavírussal fertőzöttet látnak el a megyei kórházban, közülük 39-et a fertőzőosztályon, ötöt a sebészeti, illetve ortopédiai részlegen, négy pácienst az intenzív osztályon kezelnek, egyikük mesterséges lélegeztetésre szorul. A múlt csütörtöki tájékoztató óta három pozitív teszteredményű beteg hunyt el a megyei kórházban: egy negyvenhét éves férfi, aki nem szenvedett más, krónikus betegségben, egy hetvennyolc éves páciens, akit cukorbetegséggel és magas vérnyomással tartottak nyilván és egy hatvannyolc éves, dializált, túlsúlyos, magas vérnyomásos férfi. Tegnap egy negyvennyolc éves hölgy is elhunyt a kórházban, akinél kétoldali tüdőgyulladást állapítottak meg, eddig két negatív teszteredménye volt, nem lehet tudni, hogy időközben nem fertőződött-e koronavírussal. A beutaltak közül tizennyolcan tünetmentesek, két pozitív eredményű pácienst pedig visszautaltak a kórházba, mivel az otthoni elkülönítésben rosszul érezték magukat – mondotta dr. Roșu Mátyás, az intézmény orvosigazgatója.
A járvánnyal nem összefüggésbe hozható betegek ellátásában a megyei kórház lassan visszatér a régi kerékvágásba, de a járványügyi biztonsági előírások betartása miatt egyelőre összességében csak 55 százalékos kapacitással fogadja a kórház a betegeket. A két intézményvezető elmondta, a páciensek egy része súlyosabb állapotban jelentkezik a kórházban, mint ahogy esetleg korábban tette volna, ha nincs járvány, ez gyakran problémát okoz, mert a speciális beavatkozásokra nem tudják továbbküldeni a betegeket, mivel egyes nagy városi klinikák annyira túlzsúfoltak, hogy nem fogadják őket. Annyira felgyűltek az elmaradt műtétek, hogy például tegnap tizenöt beavatkozást végeztek el a megyei kórházban, köztük általános sebészeti műtéteket, ortopédiai műtétet, császármetszést, laparoszkópiát. A járóbeteg-rendelőkben júliusban 7200 vizsgálatot jegyeztek, az előjegyzési várakozási idő átlagban két hét, ami megfelel a járványon kívüli időszaknak – mondotta a kórház menedzsere. A kórházvezető köszönetet mondott annak a kilenc családorvosnak, akik a több mint száz háromszéki családorvos közül élnek a lehetőséggel, hogy pácienseiknek időpontot kérjenek a kórház online előjegyzési felületén szakrendelésre.