Oktatási szabályozás járvány idejére

2020. augusztus 21., péntek, Belföld

Sürgősségi rendeletet fogadott el szerda esti ülésén a kormány az oktatási intézményekben bevezethető, a koronavírus-járvány terjedésének megelőzését szolgáló intézkedésekről. A 2011/1-es tanügyi törvényt módosító rendelet célja a tanulók, egyetemisták, valamint a tanügyben dolgozók tanuláshoz és egészséghez való jogának biztosítása.

A sürgősségi rendelet többek között előírja, hogy a járványhelyzet alakulásának függvényében az iskolák vezetősége a szülői bizottsággal való egyeztetést követően javaslatot tehet az online oktatásra való áttérésre. Az iskola javaslatát előbb jóvá kell hagynia a tanfelügyelőségnek, majd a megyei vészhelyzeti bizottsághoz kerül, amely eldönti, hogy mekkora időszakra vonatkozik a rendelkezés, illetve hogy a járványhelyzet megkövetel-e további intézkedéseket is vagy sem. A megyei tanfelügyelőségeknek hetente jelentést kell tenniük az oktatási minisztériumnak a megyei vészhelyzeti bizottság által elrendelt intézkedésekről. A fenti eljárással felfüggesztett oktatási tevékenység újraindításáról szintén a megyei vészhelyzeti bizottság hivatott dönteni a megyei közegészségügyi igazgatóság jóváhagyásával.

A jogszabály azt is előírja, hogy amennyiben az iskolákban rendelkezésre álló termek nem elégségesek az illetékes hatóságok által megszabott egészségvédelmi szabályok betartásához, a megyei tanfelügyelőség a célnak megfelelő helyiségeket igényelhet a helyi önkormányzattól.

Amennyiben hatósági döntésre felfüggesztik vagy korlátozzák a tanulók fizikai jelenlétét feltételező oktatási tevékenységet, az oktatási minisztérium rendelettel módosíthatja a kerettantervbe foglalt óraszámot – szögezi le a jogszabály.

A felsőoktatási intézmények esetében az egyetem szenátusa hozza meg a döntéseket a hallgatók fizikai jelenlétét feltételező tevékenységekkel kapcsolatban, az egészségügyi és az oktatási minisztérium közös rendeletében megszabott intézkedések tiszteletben tartásával. A szenátus határozhat úgy, hogy minden tevékenység a diákok fizikai jelenlétében zajlik, vagy csak ezek egy része, vagy egyetlen tevékenység sem. Az oktatás újraindításáról szintén az egyetem szenátusa hivatott dönteni a megyei közegészségügyi igazgatóság jóváhagyásával.

A sürgősségi rendelet értelmében a záróvizsgák, a magiszteri vizsgák és a doktori dolgozat védése is megtartható online.
 

Finanszírozás taneszközökre

A kormány ugyanakkor sürgősségi rendeletet fogadott el 500 ezer táblagép és egészségügyi védőanyagok elszámolására az iskolákban – közölte a kabinet szerdai ülését követően Raluca Turcan miniszterelnök-helyettes. A helyi hatóságok, illetve a tanfelügyelőségek által vásárolt táblagépek ellenértékét, mintegy 100 millió eurót, az európai alapok minisztériumán keresztül számolják el.

További 50 millió eurót költenek különböző egészségvédelmi anyagok beszerzésére. 25 millió euró értékben egészségügyi konténereket vásárolnak, melyeket azokban a helységekben szerelnek fel, ahol nincs vezetékes víz – mondta el a miniszterelnök-helyettes.
 

Kevesebb óraszám

Már a 2020–2021-es tanévtől kezdve csökken az óraszám az előkészítő osztályokban – jelentette be tegnap a parlamentben Monica Anisie oktatási miniszter. A tárcavezető szerint a kormány tegnapi ülésén elfogadott egy határozatot, amely elhalasztja az óraszámcsökkenést az egész oktatási rendszer szintjén, de kivesz az órákból az előkészítő osztályokban. Ezt követően közvitára bocsátják az elemi osztályok új kerettantervét.
 

Elnöki buzdítás

Klaus Iohannis államfő szerdai sajtóértekezletén kijelentette, az iskolának meg kell kezdődnie, még ha nem is úgy, ahogy megszoktuk. Hangsúlyozta, a világjárvány idején fokozottan figyelni kell a gyermekek egészségére, de az oktatásnak mindenképpen meg kell kezdődnie, mert „nem veszíthetünk el” egy generációt. Kifejtette: a gyermekeknek iskolába kell járniuk, tanulniuk kell, és találkozniuk is kell más gyermekekkel, de járvány idején ehhez rendeletekre, utasításokra, különleges eljárásokra van szükség. Ugyanakkor arra bátorította a szülőket, ha egészséges, akkor küldjék iskolába a gyermeket, ha nem egészséges, akkor tartsák otthon és konzultáljanak a családorvossal. „Nem szabad bonyolult, bürokratikus megoldásokat keresnünk, hanem mindenkinek – a szülőnek, az iskolának és az önkormányzatnak is – vállalnia kell szerepét és felelősségét” – mutatott rá az államfő. Iohannis ugyanakkor tegnap kihirdette azt a törvényt, amely szerint szükség- és ostromállapot ideje alatt online is folyhat az iskolai és az egyetemi oktatás.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 178
szavazógép
2020-08-21: Nyílttér - :

Negyvenezer kilométer

Tompa Ernőnek hívnak és szenvedélyem a kerékpározás. Ezelőtt hét évvel kezdtem el igazán biciklizni, 49 évesen. Persze, mint majdnem minden gyermeknek, nekem is volt biciklim, tíz évesen kaptam egy összecsukható  Pegast, majd 16 évesen saját keresetemből vettem egy Ukrajnát, amit, amíg katona voltam, elloptak a lépcsőházi ajtó elől. Azzal mentünk túrázni a haverokkal, végigjártuk Háromszéket. Nem sokra emlékszem abból az időből – 1981 –, csak arra, hogy nagyrészt osztálytársaknál szálltunk meg, fejadagra adták a kenyeret, és akkor is volt medve. Aztán?
2020-08-21: Belföld - :

Alkotmánybíróságon az indítvány

A kormány az alkotmánybíróságon fogja megtámadni a szociáldemokraták által beterjesztett bizalmatlansági indítványt – jelentette be Ludovic Orban miniszterelnök.