Egyszemélyes padok vásárlásához, az iskolák internethálózatának kibővítéséhez, pedagógusok képzéséhez és az V–XII. osztályokban tanító tanárok számára laptop vásárlásához nyújt támogatást Sepsiszentgyörgy önkormányzata – tudtuk meg Sztakics Éva alpolgármestertől. Az elöljáró elmondta, a megyeközponti óvodák és iskolák igazgatóival együtt arra készülnek, hogy minél több egységben biztosítsák a teljes létszámú tantermi oktatást, az úgynevezett hibrid és online változat egyelőre csak tartalékmegoldásként szerepel a tanévkezdés előkészítésében.
Mivel a bölcsődékben és az óvodákban a vakációs program alatt nem alakultak ki koronavírusos fertőzési gócpontok, az önkormányzat arra számít, hogy a nagyobb létszámú csoportokkal is biztonságosan meg lehet kezdeni a tanévet. Sztakics Éva elmondta, a bölcsődék, óvodák és az elemi osztályok helyzete azért más, mint a nagyobb korosztályoké, mert ezekben a gyermekek mindennap ugyanazzal a pedagógussal, dadával találkoznak. A bölcsődékben megoldható, hogy egy adott csoportban két hétig ugyanazok a felnőttek gondoskodjanak a gyermekekről, majd váltanak – mondta az alpolgármester.
Az iskolák tantermeiben jelenleg méricskélnek, teszik-veszik a padokat, asztalokat, hogy biztosítsák az egy méter távolságot közöttük, azzal is teret nyernek, ha a kétszemélyes padokat egyszemélyesre cserélik, vagy legalább minden másodikat kisebbel helyettesítik. Ebben az önkormányzat azzal segít, hogy egyszemélyes padokat vásárol, ahol pedig szükséges, még a laboratóriumokat is átrendezik tanteremmé, hogy minél több olyan osztálytermet biztosítsanak, ahol a diákok teljes létszámban tudnak megjelenni.
Lapunk kérdésére az alpolgármester elmondta, a legnagyobb gond a takarítószemélyzet hiánya, mert a járvány miatt sokkal több feladatot kell elvégezniük, például a Plugor Sándor Művészeti Líceumban, ahol eddig is két váltásban tanítottak, a délelőtti és délutáni oktatás közötti takarítás, fertőtlenítés ezentúl sokkal több időt igényel. Sem az önkormányzatnak, sem a tanügynek nincs lehetősége új állásokat meghirdetni, említettek megoldására az oktatási minisztériumnak is gondolnia kellett volna – szögezte le Sztakics Éva.
A pedagógusok laptopvásárlását segítő programjavaslatot a csütörtöki tanácsülésen tárgyalják, erre az összegre csak a gimnáziumi és középiskolai tanárok pályázhatnak, a cél, hogy a pedagógusok ne maradjanak eszköz nélkül, ha online módon kell oktatniuk. Az önkormányzat mintegy százötvenezer lejt biztosít összesen a sepsiszentgyörgyi iskoláknak, hogy tanáraik részt vegyenek az online oktatást segítő képzésen, ilyent a megyeközponti Csutak Vilmos Pedagógusok Háza is szervez, de akkreditált képzőközpontokban is lehet kreditpontokat szerezni – mondta Sztakics Éva.
Egy országos program részeként uniós pályázatból egyenként 200 euróval támogatják a diákok táblagépvásárlását – ez nem azonos a rászoruló diákokat érintő, internetes kártyát is biztosító táblagépprogrammal –, ebben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat közvetítő szerepet játszik, összesíti az igénylést, és majd továbbítja az iskoláknak a kért összeget. Egyszerűbb lenne megvásárolni az összes táblagépet és szétosztani az iskoláknak, de az összeg nagysága miatt hosszadalmas lenne a közbeszerzési eljárás, és a diákok későn kapnák meg az eszközöket – szögezte le az alpolgármester. Az iskoláktól kapott, még az online oktatás idején összeállított adatok szerint V–VIII. osztályban 450 sepsiszentgyörgyi diáknak, középiskolában 1200 tanulónak kellene táblagépet vásárolni.
Sztakics Éva elmondta, a polgármester, a megyei főtanfelügyelő és az iskolaigazgatók részvételével tartott hétfői egyeztetésen egyértelműen arról döntöttek: az elemi osztályosoknak, nyolcadikosoknak, tizenkettedikeseknek mindenképpen biztosítani kell, hogy teljes létszámmal térhessenek vissza az iskolába, a cél, hogy a többi korosztály is tantermi oktatásban részesüljön, de fel kell készülniük a hibrid és az online oktatásra is.