A szociális gondozókhoz hasonlóan a jogosult egészségügyi dolgozók sem kapták meg a törvény által szavatolt, a sürgősségi állapot két hónapjára járó, kétszer 2500 lejes veszélyességi pótlékot, de elmaradt azoknak a pótlékoknak a kifizetése is, amelyeket szintén a koronavírus-járvány idejére ítéltek meg, és a fertőzéskitettségtől függően 5–30 százalékos pluszjuttatást jelentenének. Háromszéken előbbi jogszabály legalább nyolcszáz alkalmazottat érint, a másik több mint ezerháromszázat – tudtuk meg a Sanitas szakszervezet megyei elnökétől.
Ha nem viselünk védőmaszkot egy üzletben, akkor megbüntetnek, de a törvények betartását senki nem kéri számon a felelősöktől – hangsúlyozza Vasile Neagovici. A Sanitas háromszéki elnöke méltatlannak tartja, hogy míg a koronavírus-járvány kezdetén az egészségügyben dolgozókat hősként emlegették, fél év elteltével is azért kell harcolniuk, hogy megkapják törvényes jussukat.
A szervezet elöljárója három jogszabályra tért ki, amelyek szerint pluszjuttatásokat kellene kapniuk az egészségügyi alkalmazottaknak, kettő esetében csak bizonyos kategóriáknak.
A két hónapra járó veszélyességi pótlék a covid-os kórházak alkalmazottjai közül azokat érinti, akik fertőzésveszélyes közegben dolgoztak a sürgősségi állapot idején, valamint a mentőszolgálat munkatársait, a dialízisközpontok dolgozóit, az otthoni ápolókat. Ettől a juttatástól Háromszéken legalább nyolcszázan estek el. Az úgynevezett érdempótlékra több mint ezerháromszázan lennének jogosultak a megyében, mivel ide tartoznak azok is, akik a sürgősségi állapot alatt pluszfeladatokat láttak el. Utóbbi pótlék az említett két hónapra és még három hónapra jár, vagyis a március 15. és augusztus 15. közötti időszakra – részletezte Vasile Neagovici. A harmadik juttatás, melyet szintén nem kaptak meg, a közalkalmazottaknak járó vakációs jegy, amit a megyében csak az egészségügyi minisztérium alárendeltségébe tartozó kovásznai Dr. Benedek Géza Szívkórház, a megyei közegészségügyi igazgatóság, a megyei vérellátó központ és a sepsiszentgyörgyi önkormányzat jóvoltából a Zathureczky Berta Idősek Otthona dolgozóinak adtak – sérelmezi a Sanitas háromszéki elnöke.
Vasile Neagovici leszögezte: Kovászna megyében minden kórház vállalt pluszfeladatokat az elmúlt fél évben. A kézdivásárhelyi kórház egy ideig szinte úgy működött, mint megyei sürgősségi kórház, mivel a sepsiszentgyörgyi intézmény teljes egészében covid-os ellátóközpont volt, de Barótra is több feladat hárult, és természetesen az ezzel járó többletköltség. A Sanitas országos szinten több alkalommal szóvá tette ezeket az igazságtalanságokat, de tiltakozó megmozdulásokat nem szervezhet, mert azokat a járványra való hivatkozással betiltották, így kevés eszközük maradt, hogy jogaikért küzdjenek és eredményt érjenek el – mondotta Neagovici. A legközelebbi határidő szeptember 15., addig várnak, hogy az ígéreteken kívül konkrétumokat is kapjanak arra vonatkozóan, milyen pénzforrásból, honnan és mikor utalják az összegeket, azt követően megfontolják, milyen lépéseket tesznek – közölte a bizalmi.