Az órarend tantárgyak szerinti tömbösítésével és az órák közti szünetek csúsztatásával próbálják csökkenteni a koronavírus-fertőzés terjedését a szeptember 14-én kezdődő új tanévben. Az erről szóló útmutatókat tegnap tette közzé honlapján az oktatási tárca, amely szervezési módszerekkel próbálja elérni, hogy az órákon részt vevő diákok minél kevesebb társukkal, illetve tanárral érintkezzenek.
A felső tagozatos és a gimnazista diákok számára 55 perces tanórákat javasolnak, és öt perc áll majd a tanárok rendelkezésére, hogy másik osztályba menjenek. Az egyes osztályokat nem ebben az öt percben, hanem az 55 perces tanóra idején – előre meghatározott, de egymástól eltérő időpontokban – engedik majd 10–15 perces szünetre oly módon, hogy a mellékhelyiségeknél ne alakuljon ki torlódás, és a különböző osztályok diákjai lehetőleg ne találkozzanak egymással. Az 1–4. osztályos diákok órarendjének kialakítását a tanítókra bízzák.
A minisztériumi ajánlás szerint az iskolák az órarend tömbösítésével csökkenthetik az egyes osztályokkal találkozó tanárok számát: ha a tanárok egymás után két órát tartanak, akkor a diákok aznap nem öt-hat, hanem legfeljebb két-három tanárral találkoznak – olvasható az útmutatóban.
Az órarend kialakítása mindenütt az iskolák hatásköre marad. A járványhelyzet függvényében minden településen helyi szinten döntenek arról, hogy megnyitnak-e az iskolák, vagy az oktatást – valamennyi vagy csak az osztályok egy része számára – az internetre költöztetik. Arról, hogy a zöld, sárga, illetve vörös színnel jelölt forgatókönyvek közül melyiket kell az adott településen alkalmazni, a szeptember 7-i adatok alapján döntik el a megyei járványügyi hatóságok – közölte az oktatási tárca által rendezett sajtóértekezletén Nelu Tătaru egészségügyi miniszter.
A közfelháborodás hatására a hatóságok letettek arról, hogy saját felelősségre adott nyilatkozatot kérjenek a szülőktől, amelyben azt kellene igazolniuk, hogy nem fedezték fel az iskolába küldött gyermekükön a koronavírus-fertőzés tüneteit. Ehelyett lázméréssel próbálják majd kiszűrni az esetleges fertőzöttek belépését az iskolai közösségbe – mondta a miniszter. Ha fertőzés jelenik meg egy osztályban, ott 14 napra felfüggesztik az oktatást, ha pedig három különböző osztályban is megjelenik a koronavírus-fertőzés, akkor az egész iskolát bezárják, és online folytatódik az oktatás.
Az iskolákban az ültetésnél legalább egyméteres távolságot kell biztosítani, a tanároknak és diákoknak egyaránt kötelező lesz a védőmaszk viselése. Az óvodásoknak azonban nem kell maszkot hordaniuk.
Monica Anisie oktatási miniszter szerint a felmerülő kérdések megválaszolására a tárca ingyenesen hívható telefonvonalat indít a szülők és diákok számára. A miniszter szerint a közbeszerzési hatóság hibája, ha nem lesz meg tanévkezdésig az a 250 ezer táblagép, amelyet még májusban megígért a kormány a rászoruló diákoknak. A késlekedés miatt a miniszter a közbeszerzési hatóság elnökének leváltását kérte Ludovic Orban kormányfőtől.