Románia lakosságának kevesebb mint négy százalékánál alakulhatott ki ellenálló képesség a koronavírussal szemben – közölte Nelu Tătaru egészségügyi miniszter tegnap egy országos szerológiai vizsgálat részeredményeire hivatkozva.
Az Europa FM rádiónak nyilatkozó tárcavezető elmondta: eddig 13 ezer embertől vettek vérmintát, hogy felmérjék a koronavírus-fertőzésen átesett lakosság reális arányát. Az országos közegészségügyi hatóság (INSP) ezek közül 7832 mintát vizsgált meg, amelyek közül csak 303-ban talált ellenanyagot. A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint tehát az ország lakosságának 3,87 százaléka lehet védett a vírussal szemben. „Más európai országokban, ahol jelentős számú fertőzött volt, 5–6 százalékos immunitást mértek, de ahhoz, hogy a fertőzés ne terjedhessen járványszerűen, sokkal magasabb, legalább 50–60 százalékos immunitásra lenne szükség” – magyarázta a miniszter. Hozzátette: egyénenként változó, hogy egy fertőzésen átesett embernél mennyi ellenanyag termelődik, és az milyen hosszú ideig biztosít védettséget.
Romániában június elején adták ki az országos szerológiai vizsgálatról szóló miniszteri rendeletet, amelynek alapján több mint 29 ezer, statisztikai mintavételezéssel kiválasztott ember vérmintáját vizsgálják meg, hogy kiderítsék, hányuk szervezetében termelődött ellenanyag a vírussal szemben, ami a fertőzöttségüket bizonyítja. A szerológiai vizsgálat részeredményeként kimutatott immunizációs ráta azt jelzi, hogy a 19,3 milliós lakosságból eddig csaknem 750 ezren kapták el a koronavírus-fertőzést. Ez azt jelenti, hogy a fertőzöttek mintegy 12 százalékát sikerült beazonosítani, a tegnapi adatok szerint ugyanis ez idáig mintegy 90 ezer fertőzést diagnosztizáltak az országban.