Benyújtotta a Szociáldemokrata Párt (SZDP) a parlamentbe azt a törvénytervezetet, amely szerint az egészségügyi dolgozókhoz hasonlóan a tanügyi alkalmazottak is részesülnének a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet idejére megítélt kockázati pótlékból.
Az SZDP alsóházi frakcióvezetője, Alfred Simonis tegnap elmondta, a javaslat értelmében a pedagógusok havi 2000 lejes, a kisegítő személyzet tagjai pedig 1500 lejes pótlékot kapnak. A juttatásból az iskolában tanító és az online órákat tartó tanárok egyaránt részesülnek. Hozzátette: egyértelművé vált, hogy a kormány nem tudja a pedagógusok rendelkezésére bocsátani a biztonságos tanévkezdéshez szükséges eszközöket, ezért pluszpénzre van szükségük, hogy beszerezzék a fertőtlenítőszereket, védőmaszkokat, vagy hogy az online oktatással kapcsolatos képzéseken vegyenek részt. A képviselő szerint az intézkedés 500 millió lejjel terhelné meg a költségvetést az év végéig hátralevő hónapokban.
Korábban az SZDP elnöke már jelezte, hogy pártja javaslatot fog tenni a költségvetés-kiigazítására vonatkozó jogszabály parlamenti vitája során a tanárok kockázati pótlékának bevezetésére vonatkozóan. „Az SZDP nem fogja engedni, hogy a liberális kormány csúfot űzzön a tanárokból és a nyugdíjasokból! Ezért javasoljuk, hogy a tanárok és az iskolák kisegítő személyzete is kapja meg a pótlékot, mert az iskolák megnyitásával ők is az első vonalban fognak harcolni. Ugyanakkor kérjük a nyugdíjemelést előíró törvény betartását” – írta egy Facebook-bejegyzésben Marcel Ciolacu.
Az SZDP javaslatára reagálva felhívást intézett Ludovic Orban miniszterelnök a törvényhozókhoz, hogy legyenek felelősek, és a kormány által előterjesztett formában szavazzák meg a költségvetés-kiigazítást. „Miután megpróbálta kormány nélkül hagyni Romániát, az SZDP most költségvetés nélkül akarja hagyni az országot” – fogalmazott Orban, aki állítja, a költségvetés-kiigazítást elemzések, hatástanulmányok alapján és a rendelkezésre álló pénzügyi források figyelembevételével dolgozták ki. „Bármilyen többletkiadás, amelyet bevezetnek a költségvetés-kiigazításról szóló sürgősségi rendeletbe, a románok ellen fordulhat, fokozza az egyensúlyhiányt, és kompromittálhatja a gazdaság újraindítására vonatkozó közép- és hosszú távú terveket” – érvelt Orban.