Kormánypénz rendezési tervekre

2020. szeptember 4., péntek, Közélet

A regionális fejlesztési minisztérium 422 ezer lejt osztott le idén háromszéki önkormányzatoknak a közigazgatási egységek általános rendezési tervének megújítására. Ebből 30 ezer lejt Sepsiszentgyörgy, 24 ezret Kovászna városa, a többit 16 község kapja – tudtuk meg Henning Lászlótól, Kovászna Megye Tanácsának alelnökétől.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

Az általános rendezési terv (román betűszóval PUG) a település építkezési szabályrendezését tartalmazza. Meghatározza az épületek teleken belüli elhelyezését, magasságát, az anyaghasználatot, az utcafront hosszát, a kerítés típusát, a tető formáját, az épületek funkcióját, ugyanakkor meghatározza a belterület határát, a lakott és ipari övezeteket, valamint azt is, hogy hol lehet a közműhálózat, hol vannak a járdák, utak, közterek.

Az általános rendezési tervet urbanisztikára szakosodott építész készítheti el. Háromszéken tizenkét szakember dolgozik. A végső dokumentációt a helyi tanácsnak kell elfogadnia, továbbá a megyei önkormányzatnak is jóvá kell hagynia – közli a megyeháza.

Jogszabály kötelezi az önkormányzatokat, hogy tízévente újítsák fel az általános rendezési tervet. A 2003 előtti terveket legtöbb 2023 decemberéig lehet meghosszabbítani. Háromszéken hat önkormányzatnak van 2003 után készült általános rendezési terve. Tíz év alatt sok minden változik, fejlődik. A szabályozások, törvények mellett az emberek igénye is megváltozott, már csak ezért is volt szükség arra, hogy új általános rendezési tervet készíttessünk – nyilatkozta Balázsi Dénes, Bardoc község polgármestere. Elmondta: turisztikai övezetet bővítettek, de a kültelek-beltelek meghatározása kapcsán is volt, amit ki kellett igazítaniuk. „Tény, hogy sok munka van vele, de ha az ember kitartó, a végére lehet érni” – mondotta az erdővidéki elöljáró.

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke arra ösztönözi az önkormányzatokat, ne csak a formaságok miatt készíttessék el a dokumentációt, hanem mert ez is lehetőség a jövőtervezésre, hogy milyen irányba szeretnék az adott települést fejleszteni. A dokumentáció elkészítésére a kormánytól támogatást lehet igényelni.

A megyeháza szakirodája a törvényes előírások és műszaki elvárások mellett a helyi építészeti jellegzetességeket is tartalmazó segédanyagot állított össze, hogy az önkormányzatok ennek megfelelően bízzák meg a tervet készítő építészeket.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2020-09-04: Máról holnapra - Farkas Réka:

Pártváltók kora

Régi betegsége a romániai politikai életnek, hogy a különböző rendű-rangú választottak úgy cserélik újra pártjukat, mint egyszerű ember a fehérneműjét. Vonulnak jobbról balra, balról jobbra vagy éppen középre, annak függvényében, hogy éppen kié a hatalom. És mert ez a vándorlás mindig azoknak kedvez, akik éppen többségben vannak vagy nyerésre állnak, eddig még egyetlen politikai alakulat sem igyekezett törvénnyel rendezni a kérdést.
2020-09-04: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Gazdaságélénkítésre összpontosítanak (Kampányban a sepsiszentgyörgyi RMDSZ)

Az elmúlt évtizedben Sepsiszentgyörgy a kultúra, a sport és az oktatás területén ért el kimagasló eredményeket, az önkormányzat célkitűzése a következő évekre az, hogy a helyi kis- és középvállalkozások megerősödjenek, ezáltal pedig hosszú távon is versenyképes legyen a megyeszékhely és közössége – vázolta Antal Árpád polgármester. Álláspontja szerint az elmúlt tíz évben radikálisan és jó irányban átalakult a vállalkozói struktúra a városban, „megizmosodtak” a valóban helyi vállalkozások, és van példa arra is, hogy némelyek a semmiből építettek fel jelentős forgalmat megvalósító cégeket, amelyek szívesen áldoznak a kultúrára vagy akár a sportra is. Mindezekről annak kapcsán esett szó, hogy a városi RMDSZ elnökeként az újabb mandátumért versenybe szálló városvezető fiatal tanácstagjelölteket mutatott be, akik gazdasági közegben tapasztalt szakemberek.