A regionális fejlesztési minisztérium 422 ezer lejt osztott le idén háromszéki önkormányzatoknak a közigazgatási egységek általános rendezési tervének megújítására. Ebből 30 ezer lejt Sepsiszentgyörgy, 24 ezret Kovászna városa, a többit 16 község kapja – tudtuk meg Henning Lászlótól, Kovászna Megye Tanácsának alelnökétől.
Az általános rendezési terv (román betűszóval PUG) a település építkezési szabályrendezését tartalmazza. Meghatározza az épületek teleken belüli elhelyezését, magasságát, az anyaghasználatot, az utcafront hosszát, a kerítés típusát, a tető formáját, az épületek funkcióját, ugyanakkor meghatározza a belterület határát, a lakott és ipari övezeteket, valamint azt is, hogy hol lehet a közműhálózat, hol vannak a járdák, utak, közterek.
Az általános rendezési tervet urbanisztikára szakosodott építész készítheti el. Háromszéken tizenkét szakember dolgozik. A végső dokumentációt a helyi tanácsnak kell elfogadnia, továbbá a megyei önkormányzatnak is jóvá kell hagynia – közli a megyeháza.
Jogszabály kötelezi az önkormányzatokat, hogy tízévente újítsák fel az általános rendezési tervet. A 2003 előtti terveket legtöbb 2023 decemberéig lehet meghosszabbítani. Háromszéken hat önkormányzatnak van 2003 után készült általános rendezési terve. Tíz év alatt sok minden változik, fejlődik. A szabályozások, törvények mellett az emberek igénye is megváltozott, már csak ezért is volt szükség arra, hogy új általános rendezési tervet készíttessünk – nyilatkozta Balázsi Dénes, Bardoc község polgármestere. Elmondta: turisztikai övezetet bővítettek, de a kültelek-beltelek meghatározása kapcsán is volt, amit ki kellett igazítaniuk. „Tény, hogy sok munka van vele, de ha az ember kitartó, a végére lehet érni” – mondotta az erdővidéki elöljáró.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke arra ösztönözi az önkormányzatokat, ne csak a formaságok miatt készíttessék el a dokumentációt, hanem mert ez is lehetőség a jövőtervezésre, hogy milyen irányba szeretnék az adott települést fejleszteni. A dokumentáció elkészítésére a kormánytól támogatást lehet igényelni.
A megyeháza szakirodája a törvényes előírások és műszaki elvárások mellett a helyi építészeti jellegzetességeket is tartalmazó segédanyagot állított össze, hogy az önkormányzatok ennek megfelelően bízzák meg a tervet készítő építészeket.