KézdioroszfaluKönyvbemutató és emléktábla-avatás

2020. szeptember 21., hétfő, Közélet

Tegnap délelőtt a kézdioroszfalvi református templom kertjében és az emlékparkban könyvbemutatót és szentmisét, valamint emléktábla-avatással egybekötött faluünnepet tartottak. A megjelenteket házigazdaként Gál Klára ny. óvónő köszöntötte, hangsúlyozva: „büszkeséggel tölt el a múlt, emlékeinket át tudjuk hozni a mába”. A köszöntő után felkérte Tamás Sándort, a megyei önkormányzat elnökét, hogy kézdiorszfalvi lakosként és a napokban megjelent könyv társszerzőjeként mutassa be az Oroszfalu változó társadalma című könyvet.

  • Bokor Tibor méltatja az egyházi személyiségeket. A szerző felvétele
    Bokor Tibor méltatja az egyházi személyiségeket. A szerző felvétele

Tamás Sándor elmondta: a művelődési otthon januárban megtartott felújítási ünnepségén született meg a most megjelent könyv gondolata, amely nem egy klasszikus falumonográfia, hanem szemelvényeket tartalmaz Oroszfalu történetéről. A 170 oldalas könyv szerkesztője Csáki Árpád történész, felelős kiadója Imreh-Marton István, a Kovászna Megyei Művelődési Központ igazgatója. A kötet négy szerzője Csáki Árpád, Dimény Attila, Jancsó Katalin és Tamás Sándor, az előszót Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere jegyezte. A könyvbemutatót a július 16-i falunapokra tervezték, de a világjárvány miatt csak most sikerült megtartani – mondotta Tamás Sándor, aki közölte: a falu neve már 1521-ben írott formában is megjelent, az első térkép pedig, amelyen megjelent a falu neve, 1699-ből származik. Csáki Árpád betegség miatt nem tudott jelen lenni, ezért az általa szerkesztett kötettel kapcsolatos gondolatait Imreh-Marton István tolmácsolta.

A könyvbemutatót követően szentmisére került sor Farkas Alajos, a kantai Szentháromság-templom segédlelkésze celebrálásával. A szentmisét követően a megjelentek a művelődési otthon közelében lévő emlékparkhoz vonultak, ahol Gál Klára elmondta: az emlékmű ötlete falusfelétől, Rancz Páltól származik, akit felkért, hogy mondjon pár mondatot annak születéséről. Az ötletgazda 2014-ben súlyos betegségen esett át, ezért hálából arra gondolt, hogy falustársaival együtt maradandó emlékjelt állít Oroszfaluban. Azt is elmondta, hogy ritkán adatik olyan év, amikor három kézdivásárhelyi embert avatnak egyházi méltósággá. Rancz Pál kéréssel is fordult a közösség fiatalabb tagjaihoz: őrizzék meg a parkot száz év múlva is, és amikor a fa hatalmas koronája alatt ülnek majd, jusson eszükbe, hogy Oroszfaluban volt, van és lesz élet. A márvány emléktáblára három név került fel, mindhárman a céhes város szülöttjei: Kovács Gergely, Kerekes László és Marosi Balázs, akiket idén szenteltek érsekké, segédpüspökké, illetve áldozópappá. Az emlékparkban egy háromágú csemetét ültetett, amely Kézdivásárhely három jeles szülöttjét jelképezi.

Az emléktáblát Bokor Tibor polgármester és Rancz Pál leplezte le, majd Farkas Alajos megáldotta. A polgármester ünnepi beszédében mindhárom egyházi személyiséget igazi példaképként említette, és kijelentette, azért is büszke rájuk, mert mindhárman a Nagy Mózes Elméleti Líceum diákjai voltak. „Nagyon szeretem az ilyen pillanatokat, amikor olyan embereket tisztelünk meg, akik köztünk vannak, viszik városunk hírnevét, és ne adj’ isten, egy szabadabb pillanatukban még egy kézfogás és vállveregetés mellett a szemükbe köszönhetjük meg, hogy példát visznek itthonról oda, ahol most szolgálnak. Kovács Gergely érsek, Kerekes László püspök és Marosi Balázs pap igazi példaképek. És tudják, mi a legjobb ebben? Hogy az ő szívük ugyanakkorát dobban a Kézdivásárhely szó hallatán, mint a miénk” – vélekedett Bokor Tibor, majd úgy fogalmazott: „Kézdivásárhelynek szüksége van példaképekre. Szüksége volt Gábor Áronra és Turóczi Mózesre. Szüksége volt Molnár Józsiásra és Tompa Sándorra. És most szüksége van Kovács Gergelyre, Kerekes Lászlóra és Marosi Balázsra. Mert nem mindegy, hogy kit kell követni, nem mindegy, hogy van-e kire felnézni” – zárta szavait az elöljáró. Beszéde után a három egyházi személyiség életútját ismertették, majd Kiss László, a Kézdivásárhelyi Színház színművésze egy Ady Endre- és egy Reményik Sándor-verset adott elő. A családias hangulatú ünnepség Gál Klára köszönetével, a magyar himnusz eléneklésével és szeretetvendégséggel ért véget.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 484
szavazógép
2020-09-21: Közélet - Hecser László:

Fejlődik a háromszéki turizmus (Visit Covasna Gála)

A miklósvári Kálnoky-kastély udvarán hazai és külföldi vendégek részvételével tartották csütörtök délután a Visit Covasna Gálát. A Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület, Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara huszonnégy kategóriában díjazta – 2019-es eredményük alapján – a megyei idegenforgalmi szereplőket. A gála előeseményeként panelbeszélgetést tartottak, közben az udvaron az X Balloon Transyl­vania hőlégballonját ki is lehetett próbálni.
2020-09-21: Közélet - Iochom István:

Folytatódik az erdőper

Három hónapos szünet után holnap 15 órára tűzték ki a kilencedik alapofokú tárgyalást a Kézdivásárhelyi Bíróságon, ahol napra pontosan tizenegy hónappal ezelőtt, 2019. október 22-én kezdődött el a román állam pere a pénzügyminisztériumon keresztül az ozsdolai Láros Közbirtokosság ellen. A per tárgya 2900 hektár erdő, mely a felperes állítása szerint az állam tulajdonát képezi. Nyolc tárgyalás után, mondhatni, különösebb előrelépés nem történt, és a jelek szerint a per akár évekig is elhúzódhat. A holnapi tárgyaláson Percze László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának a konzulja is jelen lesz.