Tegnap az Erdélyi Magyar Néppárt kézdivásárhelyi székházában tartotta választási kampány alatti első és utolsó sajtótájékoztatóját Balázs Attila és Johann Tailering, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) kézdivásárhelyi polgármesterjelöltje, illetve megyei önkormányzati képviselőjelöltje. A sajtótájékoztatóra csak a Háromszék tudósítóját hívták meg.
Balázs Attila bevezetőként elmondta: örül annak, hogy lapunk betartja a demokrácia és a sajtószabadság szabályait, és független sajtóorgánum maradt. A továbbiakban ismertette az elmúlt nyolc évben kézdivásárhelyi, majd megyei önkormányzati képviselőként általa kezdeményezett fontosabb megvalósításokat. Hangsúlyozta, hogy ő nem a kézfelemelős tanácstagok közé tartozott, mindig átnézte a határozattervezeteket, és csak azokat szavazta meg, melyek a város, illetve a megye lakosságának érdekeit szolgálták. Példaként a legelők bérét és a csíkszeredai City Parking által működtetett fizetéses parkolást és törvénytelen kerékbilincselést hozta fel. Sokkal jobb, ha a parkolási díj a városkasszában marad – vélekedett Balázs Attila.
A megyei önkormányzatban ellenzékiként szintén aktív szerepet vállalt – húzta alá Balázs Attila –, szükségesnek látná a Zenóbia Idősek Otthona mellett még egy idősek otthonának a beindítását, mivel nagy igény mutatkozik rá. Megyei képviselőként kezdeményezte, hogy a város által kapott beruházási összeget kizárólag a vízvezeték-cserére fordítsák, és elmondása szerint az ő javaslatára került új vezető a megyei vízszolgáltató kézdivásárhelyi részlegéhez. Azt is kifejtette, ha ő lesz a polgármester, pert kezdeményez, hogy a város kilépjen a megyei vízszolgáltató cégből anélkül, hogy vissza kellene fizetni az Európai Uniónak a befektetett pénzt.
A kézdivásárhelyi emberek új munkahelyek létrehozását kérték tőle és csapatától a kampány ideje alatt, s meglátása szerint az ipari parkokban alig létesült új munkahely, csak 30–40 ember dolgozik a két létesítményben, nem népszerűsítik ezek létezését. Nyitni kell a befektetők felé és szakemberre bízni irányításukat, nem egy restaurátorra, egy pártkatonára – mondotta. A turizmusban is új irányt kell találni, az a cél, hogy a városba látogatót legalább öt napig itt tartsák. Balázs Attila szerint sétálóudvartereket kellene kialakítani, ahol mindeniknek meglenne a maga jellegzetessége. A kampány során több száz embert hallgattak meg, ismerik a mindennapi gondjaikat – hangsúlyozta Balázs Attila.
Johann Taierling vállalkozó, az EMSZ megyei tanácsi listavezetője arról beszélt, hogy a fő hangsúlyt a munkahelyteremtésre helyezi, meglátása szerint ezen a téren van a legtöbb tennivaló. „Nemcsak a nőknek, hanem a férfiaknak is munkahelyet kell biztosítani, itthon tartani” – vélekedett Taierling, aki szerint új befektetőket kell idevonzani. „Nyugati gépgyártó, autóalkatrész-gyártó üzemek részlegeinek áthelyezése keletebbre még mindig nagy divat. Én személyesen német ipar idevonzásában látok nagyobb lehetőséget. A németek rengeteg ipari befektetést valósítottak meg Kínában az elmúlt húsz évben. A kínai munkások bérezése ezáltal óriásit nőtt ez idő alatt, ma már sokszor egyenlő vagy nagyobb a kelet-európainál. De változott a világpolitikai helyzet, Kína mára a nyugati világ fő konkurensérvé nőtte ki magát, és ezért ellenségként tartják számon, már nem szorgalmazza a Nyugat a Kínába irányuló befektetést. A német gazdaság, ipar, termelőképesség folyamatosan nő és folyamatosan szükség van új üzemek létrehozására. Mi is ugyanabba a gazdasági és jogi szférába tartozunk, mint a németek, ez előny akkor, ha választani kell üzemek kihelyezését illetően. Itt komoly esélyek rejlenek új ipar bevonzására, csak épp el kell hívni őket, majd be kell engedni és segíteni. Nem az a gond, hogy nem akarnak a nyugati befektetők idejönni, hanem az, hogy nem akarták beengedni őket eddig” – mondotta Johann Taierling.